Гелев: Дефибрилаторите не винаги спасяват човешки живот
Гелев: Дефибрилаторите не винаги спасяват човешки живот / netinfo
През 2006 година Центърът за спешна помощ е изпълнил 120 хиляди повиквания, и от тях едва 60 дефибрилации, като в 58 от случаите процедурите са завършили със смърт.

„Спекулата, която върви с дефибрилаторите, че едва ли не те са обратният билет към живота, просто не отговаря на истината”. Това каза в интервю за предаването „Кой говори” на Дарик директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в София Георги Гелев.

Николай Коцев, шофьор в столичната Бърза помощ заяви в интервю за национална медия, че в Бърза помощ липсват дефибрилатори. По-късно той почина. Паралелно с липсата на апаратура в реаномобилите бе излъчен репортаж за луксозните ремонти в Бърза помощ. По случая бе назначена проверка от Министерството на здравеопазването.

За починалия Николай Коцев – вярно ли е, че охраната на паркинга го е заплашвала, че ще се разправя с вас и от какво е починал човекът, тъй като Вие сте лекар и може би вече знаете?

За съжаление, не мога никого да попитам, тъй като в момента смяната не е на работа – какво точно охраната е казала на шофьора или не е казала. Но искам да кажа следното – охраната няма никакво отношение към моите служители. Второ, самия охранител не познавам, тъй като те се сменят.

Третото, което искам да Ви кажа, е, че починалият наш служител е един от най-съвестните шофьори, един изключително балансиран човек. Разбрах още нещо, което не е толкова приятно – той е страдал от някакво сърдечно заболяване, не можах да разбера какво е.

В звуковия файл чуйте какво още каза Георги Гелев пред Веселина Петракиева.