Парламентът прие решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. Решението бе взето единодушно с 203 гласа „за“.
Комисията ще се състои от 24 народни представители на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група.
Предложението за създаване на временната комисия е с вносители Богдан Богданов, Татяна Султанова и народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). В изложението си относно необходимостта от създаването на комисията Богданов посочи, че по данни от месец ноември тази година над 250 хиляди български граждани в 72 общини са на воден режим. Богданов каза, че комисията следва да разгледа какви са проблемите към днешна дата, включително за населените места, където загубите продължават да са над 70 процента като Плевен, Ловеч, Шумен, Севлиево.
Решението предвижда временната комисия да работи в срок от три месеца. Предвижда се тя да проучи и данни, свързани с бездействието на компетентни органи и да изготви доклад с препоръки за конкретни мерки на ниво законодателна, изпълнителна и местна власт.
За председател на комисията бе избран Манол Генов от „БСП-Обединена левица“. Неговата номинация бе подкрепена със 123 гласа „за“, 55 – „против“ и 43 – „въздържал се“.
Генов бе избран с гласовете на ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и тези на „Демокрация, права и свободи“.
Номинираният за председател Богдан Богданов от ПП-ДБ получи 57 гласа „за“, 143 – „против“ и 18 – „въздържал се“, а кандидатът, издигнат от „Възраждане“ - Коста Стоянов, получи 53 гласа „за“, 67 – „против“ и 98 – „въздържал се“.
Съставът на комисията бе гласуван единодушно с 215 гласа „за“. За членове на комисията бяха избрани: Николай Нанков, Александър Ненков и Младен Шишков (ГЕРБ-СДС), Богдан Богданов, Татяна Султанова и Сливен Трифонов (ПП-ДБ), Ангел Славчев, Димчо Димчев („Възраждане“), Искра Михайлова, Айтен Сабри, Станислав Анастасов (ДПС-Ново начало), Стефан Бурджев и Владимир Георгиев („БСП-Обединена левица“), Рамадан Аталай, Танер Али и Павлин Кръстев („Демокрация, права и свободи“), Александър Рашев, Драгомир Петров, Александър Вълчев („Има такъв народ“), Виолета Комитова, Венцислав Петков, Красимир Манов ("Морал, единство, чест").
Борислав Петков от МЕЧ беше избран за председател на временната комисия за огнищата на чума и на шарка по животните в страната.
Той беше избран с гласовете на 193 депутати и 18 се въздържаха.
Заместник-председател на комисията стана Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ с 207 гласа „за“ и 2 „въздържал се“.
Първоначално Чорбанов беше предложен за председател на временната комисия, но по-късно от ИТН оттеглиха номинацията и го издигнаха за заместник-председател. От Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ - ДПС оттеглиха кандидата си за заместник-председател Мехмед Салим.
В състава на комисията влизат по двама представители от всяка парламентарна група: от ГЕРБ-СДС - Десислава Танева и Дафинка Семерджиева, от „Продължаваме промяната-Демократична България“ – Ивайло Шотев и Любен Иванов, от „Възраждане“ – Стоян Таслаков и Даниел Петров, от „ДПС-Ново начало“- Атидже Алиева-Вели и Небие Кабак, от „БСП-Обединена левица“ – Иван Иванов и Красимир Йорданов, от Парламентарната група „Демокрация, права и свободи“- ДПС – Ахмед Вранчев и Мехмед Салим, от „Има такъв народ“ – Драгомир Петров и Андрей Чорбанов, и от МЕЧ - Борислав Петков и Радостин Василев.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня