Депутатите от парламентарната комисия по земеделие подкрепиха ветото на президента Росен Плевнелиев върху Закона за горите. Комисията ще предложи на Народното събрание също да подкрепи ветото, което означава, че процедурата по подготовката на промените в нормативния акт се връща в началната позиция. От опозицията бойкотираха гласуването, а част от депутатите напуснаха залата. Останалите всички депутати от ГЕРБ гласуваха с „въздържал се".
Депутатите от земеделската комисия се обединиха около мнението, че ветото дава възможност да се гласуват поправки в Закона за горите при провеждането на обществен дебат и при постигането на пълен консенсус от страна на гражданското общество, екологичните организации и бизнеса.
Ето какво коментира след края на заседанието председателят на ресорната комисия Десислава Танева: „С това гласуване комисията уважи ветото на президента. Изрична е практиката в Народното събрание, безусловна. Може да проверите в сайта на Народното събрание в архива, във всички подобни казуси с укази за вето, процедурата е изрична. Всички, които гласуваха, го направиха с „Въздържал се".
Юристът на организацията „За да остане природа в България" Свилен Овчаров призова депутатите „ако ще създават улеснения за инвеститори, те да бъдат за всички, а не за определен кръг": „Има процедура, при която още на ниво законопроект и на ниво относително законопроект, в този му вид ние трябваше да уведомим Европейската комисията, че планираме да създадем схема за секторна държавна помощ. Това е по договорите за ЕС. Защото това е схема за държавна помощ и то само за определен сектор, не и за други сектори".
От опозицията отбелязаха, че не е редно със Закона за горите да се решават проблеми на туристическия сектор, а е необходимо да бъде изготвена цялостна стратегия за развитие на туризма. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов представи позицията на министерството по ветото, според която Народното събрание, в качеството му на законодателен орган, следва да се съобрази с мотивите на президента за връщането на Закона за горите на ново разглеждане. Очаква се ветото на президента да се гласува в пленарна зала следващата седмица.
От средата на миналата седмица в София и страната се проведоха редица протести на природозащитници, които са против промените в закона, и на хора от малките населени места, които се обявиха срещу президентското вето и в подкрепа на корекциите. Едно от основните искания на природозащитните организации е да не се позволява строителството от частни лица на ски писти, лифтове и други съоръжения и обекти на терен, който е публична държавна собственост без промяна на предназначението на земята.