/ БТА

Комисията по икономическа политика и иновации на Народното събрание одобри на второ четене промени в Закона за статистиката, които рационализират процеса на подаване на годишни финансови отчети на предприятията.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за статистиката е внесен от депутатите Делян Добрев и Николай Нанков от ПГ на ГЕРБ-СДС.

Промените предвиждат въвеждане на Информационна система "Единна входна точка" за подаване на годишни отчети за дейността, съдържащи статистически справки, счетоводни документи и годишни финансови отчети на предприятията. Промяната цели да модернизира и рационализира процеса на финансово отчитане в България, да намали административната тежест върху бизнеса и да подобри качеството и достъпността на данните в съответствие с европейски директиви, се посочва в мотивите към законопроекта. 

Предвижда се единната входна точка за годишни отчети за дейността и годишни финансови отчети да бъде реализирана чрез изграждане на централизиран компонент в Националния статистически институт (НСИ), чрез който ще се въвеждат данните, необходими на НСИ, Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция по вписванията.

Законопроектът предвижда информационната система да започне да функционира от 1 януари 2026 г. Това беше подкрепено от 13 депутати, "против" нямаше, трима гласуваха с "въздържал се". 

В рамките на дискусията беше разгледано предложението на депутата Петър Кънев ("БСП- Обединена левица") това да стане от 1 януари 2027 г., което не получи одобрение. "За" това предложение гласуваха - 4, против - нямаше, въздържаха се 11.

Председателят на НСИ Атанас Атанасов обоснова датата 1 януари 2027 г. с необходимостта от време за въвеждането й. Това означава изграждане на нова система. "Технически изграждането на една система само за да бъде съгласувано с Министерството на електронното управление, да бъде стартирана обществената поръчка... кандидатстването по нея отнема минимум три месеца, т.е. ние тази есен можем да стартираме, за една година да бъде направена до следващата есен", посочи той. Атанасов припомни, че годишните отчети се подават от 1 януари за предходната година, като добави, че така отчетите за 2026 г. биха могли да вървят заедно със системата, която евентуално да заработи на 1 януари 2027 г. 

Александър Иванов (ГЕРБ-СДС), който е и заместник-председател на комисията, обясни, че идеята на законопроекта е промяната да влезе максимално бързо. Той каза, че донякъде е съгласен, че срокът е кратък, но подчерта, че идеята на вносителите е българският бизнес максимално бързо да се възползва от единната точка на входиране на своите финансови отчети. Смятам, че всичко е по силите и на НСИ, и на другите организации, участващи в процеса, които трябва да действат максимално бързо, каза Иванов, като добави, че ПГ на ГЕРБ-СДС ще подкрепи срокът за задействането на тази система да бъде от 1 януари 2026 г. Иванов обясни, че при случаи на обжалване на нуждата от изграждането на такава система, което ще забави изпълнението, ще направят предложение в този закон или в друг преди края на годината, но целта на правителството и на вносителите е системата да заработи максимално бързо.

Богдан Богданов посочи, че от "Продължаваме промяната-Демократична България" също смятат, че срокът до началото на 2026 г. е реалистичен, въпреки, че осъзнават, че понякога интерграцията отнема време и е трудна. 

Предложението за стартиране на системата от 1 януари 2026 г. беше подкрепено още от "ДПС - Ново начало", "Величие" и МЕЧ. От "Възраждане" смятат, че срокът трябва да бъде 1 януари 2027 г. с аргумента, че е необходимо повече време за качествено изграждане на такава система. 

БТА / Анелия Цветкова