Тъй като при първоначалния разговор с са събрани данни за извършено престъпление от общ характер, полицаят разпоредил никой повече да не пипа касетата до идването на оперативната група и експерта.
Междувременно руснакът се държал подозрително, нервничел и се изпотявал. Той следил притеснено поведението на полицая.
Това накарало служителя на реда да задава допълнителни въпроси. Семейството твърдяло, че за последен път е виждало плика с еврото на 19 юли. Според тях механизмът за заключване на касетата е работел безупречно.
Междувременно чужденецът видимо се паникьосал като разбрал от служителите в хотела, че във фоайето има 4 камери за видеонаблюдение, които записват кой кога и какво е правил. Обяснил, че изчезналите пари са му за вече изтеклия едноседмичен престой на семейството му в хотела. Чужденецът съобщил, че при “така стеклите се обстоятелства” очаква управата му да компенсира “причинените вреди”, а не той да плаща.
Мъжът категорично отказал да бъде разпитан пред съдия в първия работен ден след инцидента, тъй като по същото време трябвало да замине от България. Но настоял да му бъде издадена бележка от полицията за регистрираната кражба и причинените щети.
Докато експертът демонтирал ключалката на трезорната касета руснакът на няколко пъти се опитвал да бърника из нея, въпреки изричната забрана за това. Междувременно в касетата е открит портфейл, в който имало 2000 евро.
Виждайки развоя на случая се, чужденецът извадил 100 евро и се опитал да ги напъха в джоба на ризата на дознателя, който участвал в огледа. След като му е направена остра забележка той се опитал да лавира, обяснявайки, че дава тази сума като благодарност към полицаите и оставил 50 долара на плота на рецепцията, с който “да плати разхождането” на МВР- служителите.
Полицаите и дознателя от Пето РПУ са напуснали хотела, след като са разяснили, че поведението на чужденеца и престъпление – опит за подкуп на длъжностно лице.