Вече една година няма организация за обучение в първа долекарска помощ на участниците в доброволните отряди към общините. Актуално състояние на доброволните формирования в Област Кюстендил, бе тема на работна среща, ръководена от областният управител Иван Каракашки, с участието на представители на общините и държавните структури, и БЧК.
Директорът на Спешен център- Кюстендил д- р Анелия Георгиева и директорът на БЧК- Кюстендил д- р Емилия Кацарска декларираха готовност за провеждане на това обучение. Без ясен отговор остана въпроса, дали общините имат възможност да финансират тези курсове? Не бе ясно и колко часа е курса?
Директорът на Областно управление Пожарна безопасност и защита на населението, комисар Гроздан Христов заяви, че кметовете на общини носят отговорността за довършване на обучението на доброволните отряди. Те разпределят и отпуснатите им средства.
Областният управител Иван Каракашки критикува участниците в срещата, представители на общините, че този едногодишен проблем за обучението на доброволците в долекарска помощ не е решен. "Общините трябва да отделят необходимите средства, за да имаме обучени формирования, които да действат при нужда", коментира Каракашки.
Най- много са доброволците в Кюстендил- 45, в Дупница - 28, в Бобов дол и Трекляно по 5 - ма, Невестино- 3, Бобошево -6, Кочериново- 4, като там в процес на регистрация са още 11 души.
Комисар Гроздан Христов обяви, че кметовете могат да поискат и да получат безвъзмездно противопожарен автомобил, от отпадналите от употреба, но добре поддържани стари, руски коли. Постъпки за това вече има от общините Кюстендил и Кочериново. Кметът на Трекляно Радко Петрунов и зам.- кметът на Невестино обаче коментираха, че малките им общини нямат възможност да поддържат такъв тип автомобил, който има и висок разход на гориво.