Проблеми с водоснабдяването в много райони на България. Над половин милион души са застрашени от безводие. В редица региони взимат различни мерки за пестене на вода. Хората обаче недоволстват. Протести днес има в Добричко и Плевенско. Има ли решение на проблема? Темата коментира в предаването „Твоят ден” бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров.

„Трябват много милиарди, за да се възстанови системата”, коментира Емил Димитров. По думите му загубите от течове са огромни. А проблемът ще остане, докато не се намерят пари за общините.

„Не трябва да оставяме хората сами да се оправят. Проблемът трябва да се реши на централно ниво", заяви проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. „Ние имаме среден воден ресурс, който се сумира само на територията на страната, от около 16 милиарда кубични метра на година. В последните години заради това, че е по-сухо, имаме около 12-13 милиарда. Въпросът е в разпределението на водата. Това трябва да се реши със средства от Европа”, заяви още проф. Емил Гачев.

Протест на пътя Добрич – Крушари заради безводие в селата

Експертите дадоха за пример проблема с язовир „Студена" и водоснабдяването на Перник. По техни думи изпразването на язовира е умишлено и е с цел злоупотреба.

Застрашените региони са Северна, Северозападна и Североизточна България, защото те са далеч от планини и по-валежните зони у нас. При тях климата е по-сух, а тенденцията на развитието е, че ще става все по-сухо. Количеството ни на валежи не намалява, а се променя разпределението им. Валежите са по-интензивни и с по-висок риск на наводнения. Селата с малки водоизточници са най-застрашени”, прогнозира проф. Гачев.

Много от земеделските язовири предстои да станат за питейно-битово водоснабдяване, но за тях трябват разходи за санитарно-хранителна зона и канализация на салата около тези язовири”, предвижда Димитров.

„Следващите месеци валежите ще бъдат под норма, което допълнително ще изостри проблема с водата. Днес и утре на много места в страната ще има превалявания, но те няма да напълнят язовирите. Предстои гореща вълна, която ще бъде поредното изпитание за нашата страна”, допълни климатологът Симеон Матев.

💡Протестите в страната

С жива верига жителите на три села блокираха главния път Добрич - Силистра. Протестът им е провокиран от системната липса на вода. Недоволните поискаха оставката на ръководните кадри във ВиК - Добрич заради безводието, на което са подложени от години, и се заканиха да направят блокада със земеделска техника, ако не бъдат чути.

Сухите чешми в добричките села Алцек, Хитово и Воднянци изкараха жителите им на втори мащабен протест в рамките на 5 години. Те блокираха натоварения покрай жътвената кампания трафик в центъра на Хитово.

Местните казват, че къпането, особено на деца, както и чистенето и прането, са много трудно осъществими.

Кметът на село Алцек Акиф Салим каза, че в нито една къща няма водоподаване. "Това е банално вече! През 2019-та година постъпих като кмет, направихме протест, но до ден-днешен все няма вода", оплака се той.

За битови нужди хората пълнят вода от селските чешми. Така снабдяват и детската градина в Алцек.

"Пълним бидони, мием чинии, всичко е за децата. Минерална вода поръчвам, за да има да пият, а за миенето, ходим да носим", разказва директорът Венета Стефанова.

От април няма нито капка вода от чешмата в забавачницата. През зимата водоподаването също е неритмично, затова отново разчитат на запаси, казва Стефанова.

Дори и да има вода в тръбите, тя трудно стига до хората. "Сложихме мотори, за да имаме вода, но изгоряха. 600 лева струва един. С какво да ги купим? За една туба чакам на пътя, някой да ми донесе, 73-годишна съм. Особено за възрастните е много трудно", споделя Неджме Рифат.

Хроничното безводие продължава: Община Стралджа е на прага на частично бедствено положение

Тук вече никой не брои жалбите до институциите - не само до ВиК, но и до Община Добрич. В писмо до кмета местните заявяват, че водоемът, който захранва селата, е с намален обем.

"Много лаконично беше отговорено, че действително има проблем с водоподаването, но те го отдават не само на засушаването, а и на нерегламентираното ползване на вода, т.е. за поливане, за др. цели, не за питейно-битови", обясни кметът на Община Добрич Соня Георгиева.

Липсва обаче дългосрочна визия за решаване на проблема с водоподаването. Това е основната критика на кмета към ръководството на ВиК - Добрич.

"Работи се локално, симптоматично - днес има авария, отстранява се, спират се помпи, за да се спестява ел.енергия - това е за мен основният проблем", коментира Георгиева.

От общината са готови да помогнат за решаването му.

"Правим проекти за водопроводи, готови сме да се ангажираме и със средства, които са нужни, но те трябва да кажат какво е необходимо, за да се реши трайно проблемът", допълва тя.

Общината е поела още една отговорност на водния оператор - да снабдява с водоноски детски и социални заведения. Протестиращите пък заявиха, че ако не бъдат чути, в края на месеца ще има нова блокада.

За проблем с безводието сигнализира и кметът на с.Стежерово, намиращо се в Плевенско.

„Проблемът с  водата при нас се задълбочи от три-четири години. Почти целогодишно хората, живеещи в по-високите части, са без вода”, каза Диан Димитров в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Той обясни, че с. Стежерово и съседното село са с един водоизточник, но и двете населени места са в 24-часов режим на водата. Той допълни, че вече имат уверение от властите, че са заложени средства за подмяна на пет километра от водопровода, защото авариите в селото са всекидневни.

NOVA