/ Thinkstock/Getty Images
Британският програмист и специалист по киберсигурност Маркъс Хъчинс, който през 2017 г. успя да спре вируса изнудвач Уонакрай (WannaCry) се призна за виновен пред американски съд в създаването на друг вирус, предаде ТАСС, позовавайки се на в. "Ню Йорк таймс".

Северна Корея е "пряко отговорна" за кибератаката с WannaCry, твърдят САЩ

Признах вината си по две обвинения, свързани със създаването на вредоносен софтуер години преди да започна работа в сферата на сигурността, заявява Хъчинс, цитиран от изданието.

Американските власти през 2017 г. го обвиниха в създаване и разпространение на програма наречена Кронос (Kronos), която се е използвала при кражба на информация за банкови онлайн операции и данни за кредитни карти. По данни на прокуратурата Хъчинс е рекламирал и продавал този софтуер с цел получаване на лична облага. Кронос бе разкрит за първи път от експерти през юли 2014 г. Хъчинс беше арестуван в Лас Вегас през август 2017 г., където участваше в конференция на експертите в областта на киберсигурността.

В САЩ арестуваха програмиста, спрял вируса WаnnaCry

По всяко от двете обвинения програмистът може да получи присъда до пет години затвор и глоба от 250 000 долара. Обвиненията срещу него не са свързани с вируса Уонакрай.

Хъчинс, известен в интернет под псевдонима Malware Tech, на 13 май 2017 г. съобщи, че е успял да спре разпространението на вируса изнудвач, който ден по-рано атакува системи по целия свят. Уонакрай блокираше операционните системи на компютрите и искаше прехвърляне на пари, за да бъде възстановен достъпът. По данни на Лаборатория Касперски към вечерта на 12 май са били засечени 45 000 нападения с негова помощ.

Програмистът, блокирал WannaCry, създал друг зловреден софтуер
БТА