Към 2050 г. населението на планетата ще се увеличи с 2,5 млрд. души, достигайки 9,6 млрд., прогнозират учени от Минесота. Нарастването на населението ще доведе до голямо търсене на храни. Производителите ще могат да отговорят само временно на нарасналото потребление на продукти, чиято цена на това отгоре ще расте. Което означава, че все повече хора ще страдат от недохранване.
Проблем ще бъде и глобалното затопляне. Повишеното количество парникови газове и вредни отработени вещества, изхвърлени в атмосферата, постепенно ще увредят дърветата и посевите. Това ще намали обема на селскостопанското производство.
Заради нарасналото население на Земята ще е необходимо удвояване на обема на селскостопанското производство, но това едва ли ще е възможно предвид вредите от глобалното затопляне. Така към 2050 г. голяма част от жителите на планетата ще са заплашени от глад, пише БГНЕС.
Най-застрашени са най-многолюдните страни - Индия и Китай. Как да се избегне гладът? Като се намалят вредните емисии в атмосферата и производството на горива, въглища и прочие енергоносители бъде заменено с вятърни и соларни паркове.