/ iStock/ Getty images/ Freepik
Няма как да не разпознаете от пръв поглед баскетболните обувки – без значение дали са от плат или от кожа, те отдавна излязоха от баскетболното игрище и завладяха градския стил. Историята на тяхното разпространение е наистина интересна. Ето я:
 
Защо баскетболните обувки са специални
 
Както всички спортни обувки, моделите баскетболни обувки са проектирани така, че да създават максимален комфорт при практикуването на този вид спорт. Те имат добро сцепление, за да не се хлъзгат по игрището и да позволяват фантастични маневри. Гъвкави са, за да може с тях да се правят високи скокове, и имат високи кончове, за да придържат добре глезените. Оказва се обаче, че тези им характеристики са изключително удобни и за ежедневието.
 
Откъде тръгват баскетболните обувки
 
Първите специализирани обувки за баскетбол се появяват в САЩ през 20-те години на миналия век. Първият популярен модел е Chuck Taylor на марката Converse – платнени високи баскетболни обувки с гумена подметка. Те веднага стават хит и през следващите 40 години се продават в милиони бройки. В крайна сметка обаче по-здравите кожени маратонки започват да ги изместват. През 60-те години започват да се появяват все повече модели на Puma и Nike, макар и Converse все още да е първенец по продажби.
 
През 70-те години Nike създава своя Blazer, а Puma печелят преднина със своите ниски модели. Converse приема предизвикателството и отговаря с нови модели, носени от Меджик Джонсън и Лари Бърд. Дълги години марката остава официалната обувка на NBA.
 
Но през 80-те всичко внезапно се променя. Причината е, че Nike разработва нови технологии и ги презентира с легендарните баскетболни обувки Air Jordan с „въздушна подметка“ и класическия кожен дизайн.
 
Специалната история на Air Jordan
 
През 1985 г. Майкъл Джордан е изгряваща звезда в „Чикаго булс“ и дава името си на серия баскетболни обувки – това са популярните Air Jordan, които се произвеждат и до днес. Nike предизвиква истински бум, когато пуска Майкъл Джордан на игрището с предизвикателно червени маратонки, нарушавайки смело тогавашните правила, според които всички баскетболисти от един отбор трябва да носят еднакъв цвят обувки – предимно бели, с детайли от фланелките им.
 
В началото NBA налага глоби, които Nike просто плаща. Но съвсем скоро асоциацията променя правилника си и напълно забранява допускането на терена на играчи с различен цвят обувки. Този скандал обаче прави маратонките изключително популярни и още през първата година Air Jordan става първенец по продажби в САЩ.  Оттогава до днес почти всяка година се появява нов модел Air Jordan, съобразен със съвременните тенденции и технологии и винаги успешен.