Научните постижения граничат с фантастиката
Научните постижения граничат с фантастиката / netinfo
Култивирането на органи в лаборатория, за да бъдат присадени или за да регенерират ампутирани крайници, е от сферата на научната фантастика. Нов научен пробив в областта на стволовите клетки обаче приближава тази мечта до реалността, информира БГНЕС.

Един японски и един американски научен екип успяха независимо един от друг да превърнат клетки от човешка кожа в стволови клетки, които могат да се развият в нервни клетки, клетки на сърцето, панкреаса и още над 200 вида клетки. Откритието отваря пътя за нови видове лечение на рака, диабета, болестта на Алцхаймер – показват двете изследвания, публикувани в списание „Сайънс“.

Използването на клетки от кожата на пациент в по-далечно бъдеще би могло да позволи на лекарите да създадат стволови клетки, съдържащи неговия генетичен код, и следователно да елиминират всякакъв риск от отхвърляне на тъканта или на трансплантираните органи.

Новата технология, която се състои във вкарване на 4 гена в клетка от кожата, за да се промени тя в стволова клетка, позволява освен това да се получат клетки за всякаква цел, без да се стига до унищожаване на човешки ембриони, което ще позволи да се заобиколят сложни етичните проблеми. Новият метод обаче крие риск от клетъчна мутация, защото гените се пренасят в клетката чрез ретровирус. Затова учените, призовават успоредно с новия метод да се работи и върху получаване на стволови клетки от човешки ембриони.