С повод или без повод, в моменти на тъга или радост, алкохолът намира място в живота на повечето хора. Понякога, когато прекалим с чашките, не помним определен период от време. Убива ли алкохолът мозъчните ни клетки? Вижте какво казват учените по този въпрос:

Учени от Медицинската школа към Вашингтонския университет в Сейнт Луис обясняват механизма, по който действа алкохолът и какво се случва с мозъка тогава, когато човек не може да си спомни събитията от определен период – така наречените „бели петна”.

Изследването разкрива някои интересни факти. Можем да танцуваме цяла нощ, да водим разговори, накрая да успеем да се доберем до леглото, но после да не помним нищо.

Учени: Алкохолът вреди повече на бедните, отколкото на богатите

Алкохолът сериозно въздейства върху мозъка ни, освен че намалява задръжките и отваря глад за пица с майонезен сос. Изследването показва, че големите количества алкохол се намесват в работата на ключови рецептори в хипокампа - основният център на паметта.

Защо ни боли главата след пиене? (ВИДЕО)

Учените смятат, че големите дози алкохол не убиват мозъчни клетки, а по-скоро отделят съставки, които пречат на мозъка да формира спомени.

алкохол
ThinkStock/Getty Images

„Така може да се обясни защо при високи степени на опиянение хората не помнят какво са правили предната вечер”, казва д-р Чарлз Зорумски, професор от Вашингтонския университет.

Алкохолът може и да не убива мозъчни клетки, но това не е аргумент в полза на безпаметното напиване – дори да не губим когнитивните си способности, негативните последствия върху организма далеч надвишават сутрешното главоболие.

И още:

Как ни действа алкохолът?

Алкохолът поврежда мозъка само за 6 минути

Заклет алкохолик се отказа от пиенето с помощта на сладко

Алкохолизмът е тежка и смъртоносна болест

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата ни във Facebook тук