Райчев: Какъвто и кабинет да се излъчи, ще е нелегитимен в очите на поне половината българи
Райчев: Какъвто и кабинет да се излъчи, ще е нелегитимен в очите на поне половината българи / снимка: БГНЕС, aрхив

Каквото и правителство да излъчи новият парламент, то ще бъде нелегитимно в очите на поне половината от населението. Това коментира в предаването "Кой говори" по Дарик социологът Андрей Райчев. Той обаче направи уговорката, че ако страната остане без редовен кабинет за дълъг период от време, то тогава се рискува страшно много.

Райчев обърна внимание на факта, че милион българи са дали вота си за партии, които не влизат в парламента и по този начин те остават без представителство в него. По думите му 1,1 млн. души са гласували за ГЕРБ, около 900 хил.-1 млн. човека - за БСП, традиционното постижение на ДПС е 400 000 души, а 280 000 -300 000 души са дали вота си за Атака. „И огромно число - 1 млн. души, гласуваха за други 41 партии. Това е гигантско нещо, като една четвърт от тях са десни избиратели", каза Райчев. Той обаче е категоричен, че резултатите от вота представят волята на българите, тъй като 3,5 млн. души са стигнали до урните, което по сметките му е около 65-70 на сто от гласоподователите, живеещи в страната.

Изходът - временно правителство?

Андрей Райчев смята, че изходът е в съставянето на временно правителство с няколко приоритета. „Всеки, който поема властта, трябва да разбира, че първо я поема във взривоопасен момент. Той е застрашен отдолу с бунтове и метежи и застрашен отгоре с това, че половината във всички случаи го мразят. Това е много тежка ситуация", каза Райчев. Според него изходът е в това да се направи временно кабинет, примерно за една година и той според него би трябвало да реши спешни въпроси: „Първият е Дамоклевият меч - в МВР има застрашаваща демокрацията, престъпна банда и тя трябва да бъде отстранена не с някакви партийни фигури, а сама по себе си, да се сложат просто някакви нормални полицаи, да се раздели, както каза главният прокурор, тоягата от микрофона. Второто е антимонополното - на всяка цена трябва да се построи някаква защита на хората от повишаване цените на тока пак. Вървим към ново повишаване на цените на електроенергията с 20 на сто от юли и съответно нова дестабилизация на страната през декември поради неспособност на хората да плащат сметки си", каза Райчев за предизвикателствата пред новия кабинет. Трябва да се направи нещо спешно, да се извади страната от този пат, пък дори наесен да има нови избори, смята социологът.

Според неговия колега Петя Кабакчиева обаче не се очертава промяна в картината при скорошни избори. По думите й обаче ситуацията на новото правителство няма да е толкова лоша поради това, че то ще се страхува от възможността да бъде свалено отдолу. То ще трябва да се съобразява с хората и това ще го накара да припознае техните приоритети, смята тя.

България не може да влезе в цикъл на дестабилизация по чисто технологични причини. Все пак трябва да има известен период, в който управлявяемостта се възвръща. Това мнение изрази политологът Даниел Смилов. Той е категоричен, че режимът на управление на новия кабинет не може да бъде като в извънредна ситуация. Това, което липсва на България, е рутинен, позитивен модел на управление, смята Смилов.

Целия разговор с участието на Андрей Райчев, Петя Кабакчиева, Даниел Смилов и главния редактор на българската редакция на Deutsche Welle Александър Андреев чуйте в radio.dariknews.bg

Какви са очакванията ви след вота? Участвайте в анкетата ни ТУК