Скандалът с прословутото тефтерче на Златанов отекна със сила в съзнанието на българските граждани, защото се оказа, че органът, който трябваше да ограничава хората във властта на практика е бил подвластен на политическо влияние и е изпълнявал поръчки. Това заяви в Народното събрание зам.-председателят на парламента Мая Манолова по време на съвместно заседание на Временната парламентарна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените данни и факти за нарушения, извършени в Комисията по предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения.
Двете комисии провеждат публична дискусия по възникналите проблеми при прилагането на Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и необходимостта от законодателни промени, допълни БГНЕС.
В своята работа временната комисия, председателствана от депутата от „Коалиция за България” Кирил Добрев се натъкна на скандални факти и данни на този уж независим орган, Комисията за установяване на конфликт на интереси, оглавяван доскоро от Филип Златанов, назначен по време на управлението на ГЕРБ, подчерта Манолова. Затова искаме да чуем мнението на гражданското общество по тези значими теми и да предприемем съответните законодателни промени, посочи тя. Тук са поканени хора на ключови позиции в държавата, членове на Министерски съвет, на прокуратурата, представители на граждански организации, които ще бъдат полезни със своите предложения в тази дискусия, съобщи Манолова.
Тефтерът „Златанов” е брънка от системата, в която работят такива „независими” органи, надявам се заедно да успеем да променим начина и стила й на работа, заяви Кирил Добрев. Нашата комисия няма разследващи функции, но беше важно да разберем механизма на случващото се с преписките, каза той. В Златанов е била съсредоточена голяма власт, с лично неговия подпис документите попадат в т.нар. специализирана администрация, която започва събирането на доказателства. Това е период, който съвпада с описаното в тефтерчето.
Знаково е, че от всички преписки, които получихме 90% от тях са с просрочено време, част от преписките са разглеждани от по над година и половина, а други - само за 20 дена. Събраните доказателства после се вкарват за разглеждане при комисарите, част от тях казаха, че при някои от преписките има манипулации, а в друга част - доказателствата не са събирани реално, отбеляза Добрев. Самият Златанов е записал прекратените преписки и ние не знаем дали там има конфликт на интереси или не, посочи Добрев. Тази комисия често е пропускала да сезира прокуратурата за своите решения. По закон обаче тази информация трябва да е качена в Интернет.
Има фрапантни случаи, които не са качвани в Интернет, за да придобият публичност. Но за това няма санкция по закон, а тук сме се събрали точно за това - да има отговорност за такива действия, каза Добрев. Комисията се е опитвала да влияе в доста сектори на обществения живот. В тефтерчето има много известни имена на кметове, министри , зам. министри и др. Много от тези хора, с които водихме разговори във временната комисия, се чувстваха обидени от начина, по който комисията на Златанов е водила техните казуси - при едни процедурата е била дълга, при други - съмнително къса.
Някой от кметовете вследствие на тези действия е загубил на местните избори със 17 гласа, можем ли да знаем каква е истината, продължи Добрев. Направен е ясен опит за овладяване на комисията на Златанов. В преписките неправомерно са откривани процедури срещу съдии и прокурори след като в комисията на Златанов нямат право на това. Трябва да направим такива законодателни промени,за да гарантираме независимостта на комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, каза Добрев. Ще прецизираме и броя на членовете на тази комисия, която трябва да работи като колективен орган, подчерта Добрев. Вкарването на жребий при разпределянето на отделните дела също трябва да е водещ принцип, е неговото мнение. Дискусията продължава.