Посткомунистическа Европа започва да усеща липса на квалифицирани кадри
Посткомунистическа Европа започва да усеща липса на квалифицирани кадри / netinfo

Посткомунистическа Европа, която дълго време страдаше от висока безработица след преминаването й към пазарната икономика, сега вече започва да усеща недостиг на квалифицирана работна сила. Това се подчертава в доклад на Световната банка, който бе представен във Варшава.

Десетте посткомунистически страни на ЕС ще трябва да извършат нови реформи, за да увеличат работната си сила, най-вече като накарат хората да не се пенсионират прекалено рано и като отворят пазарите за чуждестранни работници, се препоръчва в доклада на Световната банка, цитиран от Франс прес.

"Получи се значителен обрат, предупреждава основният автор на доклада икономистът Ян Рутковски, защото преди две години имаше много хора, които си търсят работа, но нямаше работа", пише БТА.

До началото на десетилетието равнището на безработицата в много страни от района бе над 10 процента. Силният растеж не успяваше да промени положението, защото паралелно се закриваха много работни места, за да бъде достигнато равнището на конкурентоспособност на индустриализираните страни.

Сега предприятията до голяма степен са преструктурирани. Станали конкурентоспособни на световния пазар, те увеличават производството си, а следователно и персонала си. Световната банка препоръчва да се ограничат в момента

широките възможности за предсрочно пенсиониране. Банката съветва и да се инвестира повече в образователните системи, но и в постоянната подготовка на кадри, за да се запълни недостига на квалифицирана работна сила, от който страдат най-вече Латвия, Литва, Чехия, Полша, Румъния и Унгария.