Нежната половина от човечеството е станало по-високо, дълголетно и умно
Как са се променили жените през последните 100 години? Според учените, които са проследили тяхното развитие през изминалия век, те са станали по-високи, по-дълголетни и по-умни.

Сексимволът от 70-те Мерилин Монро е била доста пищна според съвременните представи – с талия 60 см, гърди и бедра – 94 см, при ръст 162, тя е тежала 60 кг. Средният ръст на жените, живели преди 100 години, е бил около 155 см, а теглото им – средно 55 кг. Съвременната жена е пораснала. Средностатистическите параметри сега са ръст 170 см при тегло 65 кг. Типичното телосложение на жените през миналия век е било по-скоро юношески тип. Раменете са били по-широки от таза, гърдите са били неголеми, талията не е била ясно изразена, а бедрата са били тесни.

Пет неща, в които жените са по-добри от мъжете (ВИДЕО)

Съвременната жена все по-често е с телосложение, тип круша – широки бедра и очевидна разлика между раменете и талията. Появи се и относително нов тип фигура – висока, тънка, но с едър бюст и широки бедра – тип „пясъчен часовник“.

Биологическата възраст за настъпване на полова зрялост също се е променила. От средата на 1800 г. тя е намалявала средно с 0.3 години за десетилетие. Ако по-рано тя е настъпвала към 16 – 17 г., сега е към 11-12. Изследователите обръщат внимание на връзката между телосложението и възрастта на съзряване.


40-те най-вдъхновяващи жени в историята

Момичетата с по-висок индекс на телесна маса съзряват по-рано. По-ранното развитие може да окаже негативно влияние на здравето и да благоприятства развитието на хипертония и диабет. Днес хроничните болести се проявяват 10-15 години по-късно, отколкото преди 100 години. Физическият труд е намалял, а той, макар и да е тренирал жените, ги е състарявал преждевременно. Днес 99% от новородените оцеляват, докато преди един век, детската смъртност е била 30-50%. Това е карало семействата да имат около 10 деца, от които са оцелявали средно половината.

Сега жените раждат по едно-две деца, като дори и при тези с тежки вродени заболявания има големи шансове за оцеляване. Увеличила се е и средната продължителност на живота. Сега жените живеят средно до 70 години. Според прогнозите средната продължителност на живота през 2030 ще стигне до 85 години.

Интересно разкритие за развитието на интелекта на жените прави проф. Джеймс Флин, който от години изследва интелекта и неговото развитие. Според него за пръв път през последните 100 г. мъжете отстъпват на представителките на нежния пол по резултати на тестове за интелигентност. Няколко десетилетия по-рано при жените резултатите са били средно с 6 пункта по-ниски от тези на мъжете. Сега жените ги изпреварват с 12 пункта.
 
БГНЕС