/ iStock/Getty Images
Двама от тримата заразени със западнонилска треска у нас са починали. Това съобщиха за NOVA от здравното министерство.

Единият от заразените е от област Хасково, като неговият случай се отчита като внесен отвън, тъй като през месец май пациентът е бил в Гърция, а в началото на август се връща в България.

Другите двама заразени са от София, като засега няма данни да са пребивавали в чужбина. И двамата пациенти са починали.

Вчера стана ясно, че са регистрирани случаи на западнонилска треска в България.

Възможно е в България да има скрити форми на западнонилска треска или такива, които не се диагностицират правилно, заявиха от Националния център по заразни и паразитни болести, посочвайки, че за това говорят многобройните случаи на инфекцията, докладвани в Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния, Унгария, Франция, Австрия, Сърбия, Хърватия.

Инфекцията с вируса „Западен Нил“ е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода юли - септември заради активността на комарите, посочиха още от Центъра.

Без симптоми са 80% от инфектираните хора. При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.

Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, допълниха от Центъра.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
NOVA