Над 30 бетоновоза блокираха днес центъра на Варна с искане за промяна на Наредба 11 на регионалното министерство, която третира движение на извънгабаритни или тежки пътни превозни средства. Протестиращите шофьори, които с машините си се събраха пред Катедралата, настояват да се актуализира наредбата от 2001 г., тъй като според тях вече е остаряла и е неприложима за съвременната техника.
Тогава се караха стари руски и български машини, които влизаха в нормите, но вече не е така, заяви Добромир Димитров, председател на направление „Специализирани превози” към Националния съюз на превозвачите, който организира протеста. Той обясни, че съгласно сегашния правилник всички тези машини не могат да се използват на 100%, тъй като имат право да се движат с около 60% от капацитета си.
„Четирите оси на машината на трябва да превишават 32 тона, което е по сега действащата наредба. На 100% капацитет бетоновозът тежи около 38 тона, което означава, че подлежи на санкция за претоварване”, каза Димитров. Той допълни, че актовете започват от 300 и стигат до 2000 лева, като почти няма човек без наложена глоба. Протестът на шофьорите на бетоновози се организира във Варна, но те се надяват да получат подкрепата на колегите си и от другите градове.
Какво още казаха недоволните шофьори, чуйте в прикачения звуков файл.