Предприятия в Ловешко ползвали държавна помощ за работни места, после направили масови съкращения
Предприятия в Ловешко ползвали държавна помощ за работни места, после направили масови съкращения / netinfo

Предприятия в Ловешко са ползвали средства от държавата за запазване на работни места и после са направили масови съкращения, информира Стоян Крачунов, лидер на КНСБ Ловеч. Фирмите са кандидатствали работниците им да получат компенсации за непълно работно време съгласно Постановление 44 на МС.

В първоначалния проект се е предвиждало два месеца след като фирмата е ползвала постановлението, да не се правят съкращения, но в последствие това изискване отпаднало. Ефектът, според КНСБ Ловеч, е негативен.

В Ловешка област са кандидатствали фирми с общ списъчен състав на персонала 3 175, ползвали компенсации са 2 310 души, изплатените средства са 638 215 лв. Към 30 септември тази година общият списъчен състав на предприятията, кандидатствали за средства, е 2 340 души, напуснали са 835.

Сред фирмите, които са използвали средства по Постановление 44 на МС и са извършили след това масови съкращения, са „Спарки Елтос" АД и „Машстрой" АД. 

По данни на синдикатите, в „Спарки Елтос" към момента на кандидатстване списъчният състав на работещите е бил 1 301. От тях ползвалите Постановлението от 5 март до 4 юни са 1 175 души. Използваните средства са в размер на 340 714 лв. На 3 април фирмата е подала уведомление до Бюрото по труда в Ловеч за масово уволнение на 305 души.

На 25 май е имало поредно уведомление за масово уволнение на нови 250 души. За времето от май до септември в Бюрото по труда в Ловеч са се регистрирали 321 души от предприятието. Според данните на КНСБ Ловеч, на 30 август списъчният състав в предприятието е 753 или има разлика от 548 до списъчния състав към момента на кандидатстването за средства.

Общо 398 души са били масово уволнени, освободеният персонал по друг ред е 150 души. През октомври са напуснали лица заради неизплатени заплати и в момента персоналът на „Спарки Елтос" е 753 души, информира Стоян Крачунов.

Троянското предприятие „Машстрой" е било с 274 души списъчен състав към момента на кандидатстване за средства. Ползвалите Министерското постановление са 268 души. Изплатените средства са 77 210 лв.

На 11 май е било подадено уведомление за масово уволнение на 120 души. На 6 август е подадено пак уведомление за масово уволнение на 130 души. Към настоящия момент в предприятието са 36 души. Най-ощетени в тази ситуация се оказали работниците, които отишли на борсата с по-ниско обезщетение за безработица.

Анализ на КНСБ на икономическата ситуация в региона сочи, че в предприятията има забавяне на работните заплати, като в „Спарки Елтос" АД, троянското „Елма" АД и др., каза още Стоян Крачунов.

Една от причините е свиването на пазарите. В тетевенското предприятие „Хармония" работят на 6 часов работен ден, предприятието „Явор" е затворено, а „Капитан Войновски" е изгоряло при пожар. В по-големите фирми предпочитат да работят на сумарно работно време и в събота и неделя с намален състав, което е експлоатация на работниците, смята лидерът на КНСБ. Според него, сумарното работно време е оправдано само за сезонните работници.