/ ThinkStock/Getty Images
Международната общност пое ангажимента да намали значително пластмасовите изделия за еднократна употреба до 2030 г., предаде Франс прес. Според природозащитници това обещание е недостатъчно, за да разреши проблема със замърсяването на планетата.

Пет символа на любовта, застрашени от глобалното затопляне
 
След дълги дискусии в Найроби 170-те страни членки на Асамблеята на ООН за околна среда сключиха споразумение с цел намаляване на потреблението на пликове, чаши и прибори от пластмаса, които са на едно от челните места сред осемте милиона тона пластмаси, които всяка година се озовават в океаните.
 
Но в заключителното комюнике на Асамблеята се споменава само на два пъти глобалното затопляне и нито един път изкопаемите горива, които го подхранват. То беше прието точно днес, когато в целия свят се провеждат стачни действия на ученици за повече усилия в борбата с климатичните промени.

Забраната на пластмасата може да навреди повече на околната среда?

пластмаса
ThinkStock/Getty Images

Според документа "страните се ангажират да се справят със щетите, нанесени върху нашите екосистеми от употребата и нетрайното елиминиране на пластмасови продукти, по-специално като намалят значително пластмасовите продукти за еднократна употреба до 2030 година".
 
Според източници, близки до дискусиите, няколко развити страни, сред които и САЩ, са упражнили натиск, за приемането на по-малко амбициозни цели от първоначално предвиденото. В началото на седмицата се говореше, че ще бъде поставена цел за "взимане на прогресивни мерки, за да се отърве светът от пластмасите за еднократна употреба до 2025", припомня Франс прес.
БТА