Как ще изглежда гробът на папа Франциск? Отговор на този въпрос дойде вчера от Ватикана, който разпространи официална снимка, на която се вижда как изглежда мястото, на което ще бъде погребан понтификът на 26 април, съобщават сайтът „Ватикан нюз“ и италиански медии, сред които „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи Ком 24“, „Република“ и „Кориере дела сера“.
Мястото, на което ще бъде погребан папата, е в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в центъра на Рим. Ковчегът с тленните останки ще бъде положен в ниша от лигурски мрамор или така наречен локул в страничния неф на базиликата, между Паулинския параклис и параклиса „Сфорца“. Гробът ще бъде в близост до „Олтара на Свети Франциск“ в базиликата. Когато се влезе в храма през централния портал, гробът ще се пада вляво.
Изборът на лигурски камък за гроба на папата не е случаен, разказа вчера в телевизионно интервю протосвещеникът помощник на базиликата „Санта Мария Маджоре“ кардинал Роландас Макрицкас от Литва. Лигурия е областта, в която са живели италианските предци на папа Франциск. По-специално в градчето Когорно в района на Генуа в областта Лигурия е живял прадядото на папа Франциск – Винченцо Сивори. Той е напуснал Италия, за да започне нов живот в Аржентина през 19-и век. Днес в Когорно има паметна плоча в негова чест. В Аржентина Винченцо Сивори е отгледал и внучката си Реджина Мария Сивори, която е майката на папа Франциск. В Когорно днес живее братовчедката на Франциск - Анджела Сивори заедно с дъщеря си Кристина.
Pope Francis’ tomb in the Basilica of St. Mary Major has been made with materials from the Italian region of Liguria. It is a simple tomb bearing only the inscription “Franciscus” and a reproduction of the late Pope’s pectoral cross.
— Vatican News (@VaticanNews) April 24, 2025
The tomb is located near the Altar of St.… pic.twitter.com/gltWSJfccb
В завещанието на папата, оповестено в понеделник, в което се съдържат детайли относно мястото, на което той иска да бъде погребан, Франциск казва, че иска надгробният му камък да бъде от лигурски мрамор. По този повод Анджела Сивори и нейната дъщеря Кристина казват, че това е невероятен подарък и признание за цялото семейство на папата и преклонение пред неговите лигурски корени.
Франциск се среща за първи път с лигурските си роднини в Генуа през 2017 г. Преди това той се свързва с тях по пощата, като им праща родословно дърво като доказателство, че произхождат от един и същи прародител. Днес Анджела и Кристина Сивори си спомнят с умиление за тази среща, в която са участвали общо седем родственици на папата. Те разказват, че папата е бил много щастлив и силно развълнуван тогава, че тази среща най-после се е състояла.
Когато властите на Когорно научават, че папа Франциск иска за гроба си лигурски камък, те приемат това с радост и признание. Разказват, че камъкът е от район, в който има 18 каменни кариери, в които работят 12 компании. Лигурският мрамор е възприеман като камък на народа, допълват властите на града.
Преди папа Франциск пък градчето Когорно е било свързвано и с папите Инокентий Четвърти и Адриан Пети.
Съгласно волята на папа Франциск на надгробния камък на гроба му ще има изписано само неговото папско име и ще има кръст. Няма да има никаква орнаментика.
Одеждите, с които е облечено тялото на папата, са червени, защото това е цветът на траура във Ватикана. На главата му е поставена бяла митра, символизираща Стария и Новия завет и въплъщаваща папската святост, достойнство и авторитет. В ръцете на покойния папа има броеница, която е символ на връзката на човека с Бога. Папата ще бъде погребан в обикновен дървен ковчег, според волята му, а не в три ковчега един в друг, както се погребваха папите в миналото.
Базиликата "Санта Мария Маджоре", в която ще е гробът на папата, е една от четирите велики базилики в Рим, една от дванадесетте папски базилики в целия свят, непосредствено подчинени на римския папа, и една от седемте поклоннически църкви в Рим. Това е най-голямата църква в Рим, посветена на Дева Мария, откъдето идва и името й, което в превод означава „Пресвета Богородица“. През 1980 г. като част от историческия център на Рим и владенията на Ватикана, базиликата е обявена за обект от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО. Изграждането й е свързано с легенда. През лятото на 352 г. папа Либерий имал странен сън, в който му се явила Богородица и му казала да построи църква на мястото, където на следващия ден ще завали сняг. На следващия ден - 5 август 352 г. - над хълма Есквилин, там, където сега се издига базиликата, неочаквано за сезона завалял сняг и папа Либерий начертал в снега кръг, като по този начин очертал периметъра на бъдещата базилика. "Санта Мария Маджоре“ е завършена в периода 432 – 440 година. През последващите векове в нея продължават последващи строителни, обновителни и реставрационни дейности. В базиликата има паметна плоча, на която на италиански и на български пише, че "през 868 г. папа Адриан Втори в този храм е осветил славянските книги, донесени в Рим от светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост".
В базиликата „Санта Мария Маджоре“ беше отворена и една от портите на Юбилейната за Римокатолическата църква година, започнала на 24 декември 2024 г. и продължаваща до 6 януари 2026 г., припомнят италиански медии.
Базиликата е била любима на папа Франциск. Преди и след всяко апостолическо пътуване той я е посещавал, за да се моли в нея. Той я посети и непосредствено след изписването му от болницата „Джемели“ тази пролет, в която се лекуваше от тежка двустранна пневмония.
Сред основните забележителности на базиликата са три параклиса. Първият е Сикстинският, който е бил построен по поръчка на папа Сикст Пети от италианския архитект Доменико Фонтана. В Сикстинския параклис в „Санта Мария Маджоре“ са погребани папите Сикст Пети и Пий Пети. Вторият параклис е Паолинският параклис или Паолинската капела, построена по поръчка на папа Павел Пети по проект на архитекта Джироламо Райналди и инженера Помпео Таргоне. Там са погребани папите Климент Осми и Павел Пети. Там е и параклисът "Сфорца", построен от архитекта и скулптор Джакомо дела Порта. Това е мавзолей на кардиналите Гуидо Асканио Сфорца и на Алесандро Сфорца, които са ангажирали с проекта на параклиса Микеланджело. Когато той умира, работата по проекта е продължена от Джакомо дела Порта и от колегата му Тиберио Калкани, се разказва в официалния сайт на базиликата.
В Паолинския параклис се намира прочутата византийска икона на Богородицата с младенеца Salus Populi Romani, която според легендите е била рисувана от евангелиста Лука, отбелязва сайтът „Вирджилио нотицие“. Буквално името на иконата от латински означава „Спасение на римския народ“. В магазина към базиликата има богат избор от разнородни продукти с репродукции на иконата, сред които книгоразделители, картички, магнити, значки, тетрадки. Именно пред иконата е имал навика да се усамотява в молитви папа Франциск.
В базиликата „Санта Мария Маджоре“ последният погребан папа е бил Климент Девети през 1669 г., припомня сайтът „Вирджилио Нотицие“. Освен няколко папи в Базиликата са погребани и светците Матия и Джироламо, както и скулпторът Пиетро Бернини и синът му Джовани Лоренцо Бернини, допълва изданието.
Според завещанието на папа Франциск, което е изготвено преди три години, разходите по погребението му се поемат от анонимен дарител и сумата вече е преведена на управата на базиликата.
Вчера Ватиканът съобщи, че гробът на папа Франциск ще може да се посещава още от 27 април сутринта. Жители на Рим прогнозират, че той ще се превърне в още един магнит за богомолци и туристи в италианската столица.
Според италиански медии мястото, на което сега ще бъде гробът на папа Франциск, е било образно казано "запазено" от друг кардинал, но когато той научил за желанието на папата да бъде погребан там, решил да се съобрази с папската воля и сега ще си търси друго място за вечен покой.