Бившият френски премиер Доминик дьо Вилпен се кандидатира за президент
Бившият френски премиер Доминик дьо Вилпен се кандидатира за президент / снимка: БГНЕС

Бившият премиер и външен министър на Франция Доминик дьо Вилпен, дългогодишен яростен съперник на президента Никола Саркози в дясното пространство, обяви, че е решил да се кандидатира за президентските избори през 2012 г., съобщи Франс прес.

"Възнамерявам да защитя една определена идея за Франция. Убеден съм, че през 2012 г. ще си дадат среща истината, смелостта и волята", заяви по телевизия Те Еф 1 основателят на движението Солидарна република. Дьо Вилпен изрази тревогата си, че вижда "Франция унижена от пазарните закони, които налагат все по-строги икономии".

"Днес нашият суверенитет до голяма степен ни се изплъзва. Ние защитаваме интереси, които не са интересите на Франция", добави 58-годишният Доминик дьо Вилпен, който никога досега не се е кандидатирал за избори.

Убеден голист, Дьо Вилпен дълго време членува в управляващата партия Съюз за народно движение. По време на управлението на президента Жак Ширак той заема ключови ръководни постове, включително начело на министерствата на външните работи и на вътрешните работи, а от 2005 до 2007 г. е министър-председател, припомня БТА.

С идването на власт на Никола Саркози между новия президент и Дьо Вилпен избухва конфликт, в резултат на което бившият премиер напуска управляващата партия и образува собствено движение Солидарна република.

Според последните социологически анкети шансовете за успех на Доминик дьо Вилпен са нищожни - той е подкрепян от едва един процент от избирателите.

От своя страна кандидатът на френските социалисти в президентските избори през 2012 г. Франсоа Оланд заяви, че ако бъде избран, смята да "предоговори" споразумението по проекта за европейски договор, постигнато в петък в Брюксел, като "добави онова, което му липсва", предаде Франс прес. Запитан от френското радио Ер Те Ел дали това споразумение "ще го ангажира, ако е в Елисейския дворец", кандидатът отвърна: "Ще видим. За момента няма никаква определена дата, говори се за месец март".

"Ако бъда избран за президент на републиката, ще предоговоря това споразумение, за да добавя онова, което му липсва днес - да стане по-ефикасно спрямо пазарите - бих желал да няма спад дотогава в интерес на страната ми", каза Оланд. "И второ, ще направя така, че да се добави липсващото, сиреч намеса на Централната европейска банка, еврооблигации и фонд за финансово подпомагане - тоест онова, което ще стане отговор на днешния натиск на пазарите - и накрая, трябва да има растеж", добави френският социалист.

Той обеща, ако бъде избран за държавен глава, да прокара "заедно с новия вече френски парламент закон за програмиране на публичните финанси, който изключително точно да урежда връщане на равновесието в сметките ни до края на 2017 г.". Ще поема този ангажимент и пред нашите европейски партньори, и пред французите, заяви Оланд.

Френският социалист отбеляза, че "не следва тази логика" - да се гласува или не златно правило (със задължение за връщане към равновесие). "Може да се гласуват колкото щете златни правила във всички страни, но няма ли растеж, няма и да се постигне нито една цел", добави Оланд.