/ IStock
"Мястото на учениците е в училище, а не пред компютрите вкъщи, защото дистанционното обучение не е свързано само с образователния процес, а и с психологическото израстване на децата. Желанието ни е институциите да вземат такива мерки, при които училищата да бъдат затваряни последни и да бъдат отваряни първи, защото през изминалите две години на дистанционно обучение имаше различни абсурдни ситуации, като например учениците от 12-и клас да могат да ходят на дискотека, но не и на училище", това заяви за БТА Ралица Вачкова - родител на три деца, и член на групата "Да запазим училището като средище за децата".

И анонсира, че от 18:00 часа пред Министерството на здравеопазването родители ще изразят своята позиция и с нея искат да напомнят на институциите, че трябва да се вземат необходимите решения за децата и учениците през новата учебна година. "При тъмночервената зона всичко ще бъде затворено, не отричаме COVID-19, но животът е ценен и трябва да се намери баланс между това да запазим живота на децата, на учителите и на възрастните хора, но и да запазим бъдещето на децата", коментира Ралица Вачкова.

Тя каза, че в жълтата зона е възможно "едно училище или един клас да бъдат изпратени в карантина при две заболели деца, ако имат някакви симптоми, но в същото време да продължат да се организират различни събития. Тогава децата отново ще са потърпевши", заяви тя.

Това, което ни събира в настояващата инициатива, е "децата да бъдат върнати в училище в безопасна среда, но институциите трябва да вземат решения за обществото - не само за училището, но и за контрола на мерките, свързани с коронавируса", коментира Ралица Вачкова.

"Ние сме общност от родители, учители, университетски преподаватели, учени и граждани, които смятат, че в условията на пандемия от COVID-19 българската държава системно пренебрегва и омаловажава потребностите на децата и жертва техните интереси. Децата вече стояха прекалено дълго време затворени. Те прекараха пред компютрите месеци наред в рамките на една и половина учебна година", смята още Вачкова. Според нея това е навредило неимоверно на тяхното интелектуално, физическо, социално и психическо развитие.

"Именно тези наблюдения върху ученици в цял свят станаха повод голяма част от държавите да работят за осигуряване на присъствено обучение през започващата нова учебна година. Тук сигналите, че децата няма да влязат в училище, а отново ще трябва да седнат пред устройствата след 15 септември, зачестяват", споделя Вачкова. И коментира: "Свидетели сме на безпомощно вдигане на рамене от представителите на институциите и оправдания с липса на обществен консенсус. Стига оправдания! В нашата общност има хора с всякакви убеждения - от пълни противници на всякакви мерки, до крайни поддръжници на най-сериозни предпазни мерки. Обединява ни мисията да върнем децата в разговора и да заявим категорично, че няма да допуснем повече те да бъдат жертва на управленско безсилие. Те понесоха достатъчно и връщането им сред връстниците, в детските градини и в училищата, трябва да бъде основна задача на управляващите и обществото в идните дни. Нека запазим училището като средище на децата!", призовават родителите. 
 
БТА