Цветанов: Няма политическо решение за кандидата за президент на ГЕРБ
Цветанов: Няма политическо решение за кандидата за президент на ГЕРБ / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Разговор с вътрешният министър Цветан Цветанов:

За какво си пишете шестица през изминалата година?

Един министър не може да си пише оценка, защото това означава да се самооценява. Обществото дава оценката за реално свършената работа във всички ресори и сектори.

А за какво очаквате обществото да ви пише шестица?

Най-важното е оценката да е обективна. А не как си я представяме. Тази година МВР свърши доста сериозна работа. В противодействието на тежката престъпност за първи път работим по разкриването на стари поръчкови убийства – „Килърите”. За първи път говорим за Октопод, сраснал се с всички структури на държавата. Това явно е резултат от липсата на политическа воля в продължение на много години. За мен е важно, че със задържането на Наглите се даде едно добро начало за 2010 г. Със започването на съдебния процес мисля, че 2011 г. ще бъде по-успешна от миналата. Също така съм удовлетворен от съвместната работа с ДАНС, НАП и прокуратурата по ДДС схемите. Постигнахме много за гарантиране сигурността на всички туристически обекти, на транзитно преминаващите през страната чужди граждани, подобрихме охраната по време на кампаниите за прибиране на селскостопанската продукция. Надявам се, през 2011 г. на базата на анализ и оценка да очертаем по-добри мерки и действия в борбата с битовата престъпност.

А за какво бихте си писали ниска оценка?

Опашките по гишетата за документи за самоличност. За това трябва да се извиним още веднъж на хората. Но нека не забравяме, че заварихме този договор с реални проблеми.  Проектът е трябвало да започне да се реализира още в началото на предишния мандат. Вместо това по-малко от година преди края на мандата цялостната концепция е била променена - от централизирана към децентрализирана система. Никой тогава не се е съобразил с оценката на експертите, че децентрализираното издаване крие повече рискове от засечки, освен това е и по-скъпо. Знаеше се, че през 2010 г. предстои масова подмяна на документите. Ако процесът беше подготвен навреме, щяха да се избегнат напрежението и сътресенията, които се получиха тази година. Все пак, тежките преговори в последните четири месеца доведоха до намаляване на цената на договора с 14 милиона евро, освен това реално бяха издадени близо 3 млн. нови лични документи.

Колко си пишете тогава за случая с Горна Оряховица?

В изказванията по случая, преди да оглася декласифицираните СРС-та, имаше политическо говорене и манипулиране на обществото, които налагаха усещането за полицейщина. Но от това, което хората чуха от трибуната на парламента, си създадоха представа за реалностите и действията, които предприехме по случая. Това, което продължи да се говори е, че има някакво отношение от страна на МВР спрямо лекарите. За съжаление, заради политическия популизъм и действията на опозицията нямаше второ изслушване. Фактът, че се извиних на стойностните лекари в България, показва уважението ми към тези, които помагат и спасяват ежедневно човешки живот. 

Ако това се беше случило на министър в предишно правителство, щяхте ли да му искате оставката?

Когато се запознаеш с всички данни и обстоятелства, няма разумен човек, който да иска оставка за това.   

В този смисъл не сте мислил за оставка?

Нормално е опозицията да упражнява говоренето си върху министри, които представляват политически интерес за нея, така че повече го отдавам на това. А и очертаването на евентуална бъдеща възможност след изказването на Бойко Борисов за номиниране за президент също допринесе за спекулации, в които острието на атаките се насочи към министъра на вътрешните работи. Искам да кажа едно - няма политическо решение за бъдещ кандидат за президент на партия ГЕРБ. В момента се възприемам само като вицепремиер и министър на вътрешните работи. Изпълнявам своите задължения, заставам зад професионалните действия на всички полицаи и съм ясен радетел на принципа, когато има нарушаване на закона от когото и да било, държавата да играе своята роля.

Политическо решение може да няма, но има политически намек за Вашата кандидатура.

Тази тема не е актуална за дискутиране.

Значи не гледате към „Дондуков”2 ?

Не. Гледам само към изпълнението на служебните си задължения на „Шести септември”29.

Не малко пъти сте казвал, че работата с партньорите от други държави е много важна. Но именно от Франция и Германия страната ни получи два силни шамара заради искането за отлагане на членството ни в Шенген. Защо така стана?

Позицията на Франция и Германия отдавам на всичко, което е имало като резултат след влизането на страната ни в ЕС, отразено и в негативните доклади на ЕК през 2007 - 2009 г. Днес в оценката на Брюксел и Вашингтон се говори за това, че има политическа воля за борба с организираната престъпност и корупцията. И въпреки тези положителни сигнали, се иска трайна тенденция. Говорихме с премиера, а той - със своите колеги, да няма обвързаност между критериите за Шенген с други политики и по-специално с механизма за оценка.

Гарантирате ли, че в България няма полицейщина?

Полагаме усилия да гарантираме правовия ред в страната и развитието на демокрацията като страна - член на ЕС. Но когато някой излезе извън закона, наруши правата на гражданите, държавата да може да го санкционира. Това не е полицейщина.

Как си обяснявате тогава осъдителни присъди на съда в Страсбург за нарушени права именно от страна на полицията?

Полагаме усилия през последните 15 месеца да се ограничават такива случаи, макар някога да са допускани слабости. За това съдът е съд, за да възтържествува справедливост.

Защо сте на нож със съдебната система?

За мен е важно, че от всички операции има реален ефект върху организираната престъпност и мога да кажа, че днес страната е много по-сигурна и по-спокойна.

Не отговорихте на въпроса защо сте на нож със съдебната система?

Съдебната система винаги разглеждам като съюзник в борбата на държавата срещу престъпността, за да защитаваме интересите на обществото и на родината като цяло. Давал съм примери, които са фрапиращи като решения. Споменавал съм делото „Борилски” или случая с добре известния ви Огнян Атанасов, за когото три европейски заповеди за арест са били оставени без последствие. Съдебната система е тази, която трябва да запази своята независимост. Но винаги трябва да се оценява през призмата на обществения, националния интерес, разбира се, съобразено със законодателството.

Обвинявахте магистратите в различни зависимости. Една от тях бе случаят с Красьо Черния. Какво се случи с онези служители на МВР, за които също бе установено, че са водили разговори?

Началникът на полицията в Плевен беше уволнен.

А останалите?

За тях нямаше доказана съпричастност към прикриване или извършване на престъпления. Така че, където е имало правна възможност сме се освободили от тези хора.

Казват, че създавате специализирания съд, за да постановява такива присъди, каквито да се харесват на МВР. Какво ще кажете на всички адвокати и съдии, които ви упрекват?

Надявам се, че това не е сериозен въпрос.

Напротив, сериозен е. Ще цитирам председателя на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска, която каза, че сте най-голям сторонник на този съд, а според МВР справедливите присъди са осъдителните.

Подобно законодателство не се приема от Цветан Цветанов и МВР. Подобно законодателство се приема от българския парламент. То се възприема като положителна стъпка в борба с тежката организирана престъпност от европейските институции. Смятам, че обществото възприема това като една възможност да няма дълъг съдебен процес, който накрая да се окаже без реална справедливост поради проточване във времето и заради влиянието, което може да бъде оказано върху свидетели. Ако имахме специализиран съд, делото "Наглите" нямаше да започне с фалстарт, когато беше отложено с един месец поради неявяването на един адвокат.

Той почина.

Да, но в този процес има веднага служебен защитник и делото в спецсъда може да приключи в много по-съкратени срокове, които са разбираеми за обществото и най-вече за тези, които са потърпевши. По-важното е да има справедливост, а не кой какво смята, че трябва да се прави.

Жертвите сега не можаха да заведат граждански искове за парите, които са дали за откупи. Не подредихте добре картите с прокуратурата ли?

Обвинителният акт го внася прокуратурата и съм убеден, че потърпевшите ще имат възможността да предявят граждански искове, когато има, надявам се, осъдителни присъди. Обвинителният акт е на базата на доказателства, които събирате заедно. От всичко, което сме събрали, доказателствата бяха достатъчно.

Колко ще струва спецсъдът?

Когато виждаш резултата от справедливостта на бърз и справедлив съдебен процес, особено за жертвите на престъпление, ефектът съизмеримо ще бъде много повече, отколкото парите, които ще струва. Тези прокурори и съдии, които и сега са прокурори и съдии, ще бъдат в този спецсъд и прокуратура. Те ще са част от общия щат на съдебната система.

А какво ще се случи с делата, които бъдещите спецсъдии вече са започнали? Ще започнат от начало при други съдии ли?

Делата срещу тежката организирана престъпност ще преминат в спецсъда, което ще е много по-добре за държавата и обществото.

Питам за тези дела, които започнаха вече, като Наглите например?

Няма пречка да се изкара започнатото дело.

А ако този съдия отиде в спецсъда, хипотетично?

Не знам кои ще са съдиите и прокурорите в бъдещия съд, това не е въпрос към вътрешния министър.

Наистина ли е около 6 милиона е сумата?

Обсъжданията са водени в парламента с представители на съдебната система. Аз не съм запознат колко ще струва.

Кога мислите, че ще заработи реално този съд?

Може би в средата на 2011 година.

Кои дела искате да видите там?

Проектозаконът е ясен - на тежката организирана престъпност.

Посочете примери.

Нека да не споменавам имена. Това би означавало, че има някаква тенденциозност и веднага ще бъда обвинен в нещо. Времето ще покаже.

Какво първо ще свършите през следващата година?

Широк е спектърът на задачите пред МВР. В началото на годината ще внесем законодателни промени за изкупуването на цветните метали, да направим добър и гарантиран сезона за туристите. Но един от най-важните приоритети е техническата готовност за изпълнение на критериите за влизане в Шенген и гарантиране на външната граница на ЕС.

Могат ли хората да вярват, че следващата година ще живеят в една спокойна държава?

Ще положим усилия това да бъде постигнато през 2011 г.

Да попитам ли защо министър Росен Плевнелиев Ви мина по рейтинг?

Нека гледаме работата на кабинета комплексно. Смятам, че Росен Плевнелиев е един от много добрите министри в кабинета. Това, че някой е задминал министъра на вътрешните работи по рейтинг, не трябва да се драматизира. Трябва да се поощрява. Трябва всички да бъдем оценявани като един отбор.

Какво обещахте на американските си партньори?

Да продължим да работим така, както и през миналата година.

А те какво казаха за отнетата виза на Румен Петков?

Нали не смятате, че това може да е тема на разговор при официално посещение в която и да е държава?

Не искаха ли информация от българското МВР?

Не коментирам.