/ БГНЕС

Министърът на туризма Мирослав Боршош представи какво е свършено през първите 100 дни на поста.

"Първите 100 дни на 100 процента. Това със сигурност мога да го кажа за работа ни с екипа на Министерството на туризма. Днес ви представям част от направеното за този период. Благодаря на колегите, бранша, Комисията по туризъм в парламента, кметовете и областните управители за подкрепата. Предстои още много работа, но посоката е вярна", каза Боршош.

Той съобщи, че са организирали първото за годината заседание на Националния съвет по туризъм, на което получихме подкрепа за работа относно основните приоритети: законодателни промени и партньорство с местната власт.

По думите му продължават активно дейността, свързана с належащите промени в Закона за туризма. Беше проведена среща с представители на екскурзоводите за да се обсъдят и предизвикателствата пред сектора и необходимите мерки за развитие на качеството на екскурзоводските услуги у нас. Във връзка със законодателните промени, касаещи националните курорти, инициирахме среща с кметовете и представителите на бранша.

"Създадохме междуведомствена работна група за устойчивото развитие на планинския туризъм в България, като в рамките на дейността й бяха обсъдени бъдещето на Витоша, както и предстоящото приемане на нов план за управление на природен парк “Витоша”.
За да премахнем административните бариери, които затрудняват туристическия сектор, беше създадена междуведомствена работна група, която ще координира усилията на всички институции, ангажирани с ускоряване на процесите по издаване на туристически и работни визи.
Дадохме старт на подготовката за летния сезон по Черноморието, като посетихме Варна и Бургас и проведохме среща с контролните институции и представители на местната власт, за да бъде осигурена пълна координация и готовност за посрещане на очаквания интензивен туристически поток през 2025г.", казва Боршов.

Предстои организирането на международен инвестиционен форум, фокусиран върху медицинския, СПА и уелнес туризъм, за който се договорихме с Джулия Симпсън, президент и главен изпълнителен директор на най-голямата международна организация, представляваща частния туристически сектор-Световния съвет за пътуване и туризъм (WTTC).

В Брюксел защитихме българската позиция по Директивата за пакетните пътувания, която беше подкрепена в рамките на гласуване в комисията по транспорт и туризъм (ТRAN) в Европейския парламент. В рамките на гласуване на становището и почти с пълно мнозинство, беше подкрепено отпадането на спорния текст на чл. 5а.

В рамките на един месец в София посрещнахме трима от кандидатите за поста на генерален секретар на Световната организация по туризъм (UN Tourism) за периода 2026-2029 г. – г-жа Глория Гевара от Мексико, г-н Хари Теохарис от Гърция и настоящият генерален секретар г-н Зураб Пололикашвили от Грузия.

Хари Теохарис, чийто фокус ще бъде върху насърчаване на сътрудничеството между страните членки и стимулиране иновациите за справяне с предизвикателствата на сектора.
Настоящият генерален секретар, който подкрепя развитието на образователни програми и обучения на заетите в сектора и насърчава развитието му, чрез разработване на препоръки за привличане на инвестиции в туризма.
Във връзка с утвърждаването на България на германския пазар беше иницииран разговор с главния управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Соня Миклау и бе изразена готовност за активна подкрепа в популяризирането на България сред германския бизнес, както и за развитие на конкретни съвместни инициативи.

По думите му е дискутирал в Парламента два важни въпроса: относно мерките за реклама на регионите и конкретно на област Монтана, както и за напредъка по правилника за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене.
Продължаваме активната работа с общините - посетихме Община Костенец и село Костенец, като обсъдихме с кметовете възможностите за утвърждаване на района като привлекателна туристическа дестинация и развитие на здравния туризъм.

На среща с Областния управител на Видин Ани Арутюнян очертахме конкретните стъпки за превръщането на крайдунавския регион в предпочитана дестинация за вътрешен и международен туризъм.
Участвахме в откриването на туристическия сезон в Белоградчик и посетихме Община Чупрене, където се обсъди проекта за развитие на планинския туризъм.

Срещнахме се с областния управител на област Благоевград Георги Динев и евродепутата Андрей Новаков, като фокус бяха възможностите за развитие на туристическия сектор в региона и начините за привличане на повече посетители чрез популяризиране на местните природни и културни забележителности.

"По време на среща с туристическия бранш по Северното Черноморие бяха обсъдени важни въпроси, свързани с опасенията на бизнеса преди старта на сезона, като от страна на Министерство на туризма вече са предприети конкретни действия по поставени конкретни въпроси.
Предприехме незабавни действия във връзка с нерегламентираното поставяне на бетон по нашето Черноморие. С оглед превенция и контрол започнахме действия за създаване на специализиран инспекторат към Министерството", съобщава още Боршош.

Министерство на туризма подкрепи участието на страната ни в най- значимата платформа за туризъм и инвестиции в Югоизточна Европа и Балканите – New Deal Europe Marketplace & Forum 2025, което се проведе на 25 март в Congress Centre, Лондон.

Договорихме и започнахме обсъждане за провеждането на първата си национална конференция на тема фестивален туризъм по време на „Варненско лято“ - най-мащабното международно театрално събитие в България.
С председателя на КреаТех България създадохме възможности за засилване на връзките между туристическия сектор и креативните индустрии", допълва министърът на туризма.