Четиримата загинали и петимата оцелели при срутването на хотел "Вероника" в „Слънчев ден“ ще получат трудови договори със задна дата. Това е заявил пред "Труд" директорът на инспекцията по труда във Варна Иван Иванов.
По закон, когато трудовите полицаи разкрият работници без договор, могат да обявят, че между тях и работодателя има трудово правоотношение и да определят началната му дата. Засега не е ясно коя от фирмите, замесени в трагедията, ще бъде определена за работодател на пострадалите.
Трудовите договори ще позволят на близките на жертвите да получат обезщетения от НОИ, както и да заведат граждански искове срещу компанията. По закон при смърт на осигурен семейството му има право на еднократна помощ от 540 лв.
Главният изпълнител на обекта - фирма "Планекс" твърди, че не е наемал работниците. Подизпълнителят "Бултранспорт груп" трябва да представи документи по казуса пред инспекцията по труда. Според една от версиите работниците са наети от фирма “Дигинг”, която също е замесена като подизпълнител. Неин представител обаче е показал на разследващите договор за наем с друга компания. В него било записано, че дружество от друг град е наело от "Дигинг" багер и двама служители, които да работят по събарянето на нискоетажни сгради в неназован курорт.
Оцелелите работници твърдят, че са били извикани от г-н Георгиев, за когото се предполага, че е управителят на "Дигинг", за да събарят хотел "Вероника" извън работно време срещу допълнително заплащане. На обекта ги извикал Йовко, който обаче казал пред разследващите, че е само шофьор. Противоречивите показания тепърва ще се проверяват.