Максимум до две кучета да могат да се осиновяват от общинските приюти, се предвижда в новата Програмата за овладяване на популацията на бездомните кучета в София, която беше представена пред общинските съветници от комисията по екология. Столичната община ще инициира и законови промени на изискванията за изграждането на приюти, както и ограничаване на възможността за „надзираване" на кучета на улицата. Това съобщи зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска пред общинските съветници.
Промените са необходими, защото има хора, които осиновяват десетки бездомни кучета, като не се грижат за тях. На първо място в топ 5 на осиновителите на кучета за миналата и тази година се нарежда човек, осиновил 114 кучета. Второто място е за осиновител на 55 улични кучета, следван от човек с 26 кучета за последните две години, а на последно място в тази класация е осиновител на 21 бездомни животни. Бояджийска каза, че едно куче дори и да е кастрирано, след като се пусне на улицата, то сформира глутници и може да бъде агресивно.
Програмата предвижда да се намали броят на уличните кучета в София наполовина до 2014 г. и с 95 процента до 2016 г. Общинският съветник от БСП Георги Свиленски не се съгласи с предложените срокове и настоя в програмата да се заложи премахване на абсолютно всички бездомни кучета и то не за четири години, а за срок от четири месеца.
Сред другите мерки в програмата е увеличение на броя на ловните екипи към "Екоравновесие" на поне 10, както и повече кастрационни центрове и приюти. Това обясни още Бояджийска. Предложението е да се продължи програмата за кастрация, обезпаразитяване, ваксинация и реваксинация с цел намаляване на риска от заболяване при животните и хората, „Евтаназия само на неизлечимо болни и агресивни животни", каза тя. Районните кметове пък ще трябва да организират кастрационни центрове в лицензираните ветеринарни клиники по местата и да контролират осиновителите на бездомните кучета. Ако се открият нарушения в отглеждането му, животното отново ще се връща в приюта. В програмата е отразено и предложението на кмета Йорданка Фандъкова организациите за защита на животните да могат да строят приюти за своя сметка на общински терени със съдействието на местната власт.

Друга важна мярка е увеличаване на приютите в София, каза още зам.-кметът по екологията и припомни, че има готови проекти за нов приют в Кремиковци за 500 кучета, в Надежда - за 350 кучета и за нов кастрационен център в Младост. Все още се чака земеделското министерство да промени Наредба 41 и да намали изискванията за строежа на приютите, за да могат те да са на поносими цени, допълни Бояджийска.
Сред причините за съществуващия проблем се нарежда недостатъчен контрол върху популацията на домашните кучета, посочи още ресорният заместник-кмет. Тя допълни, че липсва единна национална база данни както за домашните, така и за безстопанствените животни. Този ангажимент е на земеделското министерство, но все още няма модул, който да включва броя на бездомните кучета, каза още Бояджийска.
Мерките за контрол включват проверки и чипиране на домашните кучета. Факт е, че са констатирани и слабости в дейността на предприятието „Екоравновесие", като недостатъчен капацитет за залавяне и кастриране, проблеми с квалификацията на служителите му и недостатъчен капацитет на приютите, допълни зам.-кметът.
9242 не е реалният брой на бездомните кучета и ние го знаем
- общинският съветник от БСП Георги Свиленски
Съветникът от БСП Георги Свиленски също настоя за яснота за броя на бездомните кучета. „9242 не е реалният брой на бездомните кучета и ние го знаем. Стъпването на грешни данни може да доведе и до грешни мерки в програмата", категоричен беше той.
Междувременно от НДСВ отвориха страница във Фейсбук, в която събират данни за „Карта на бездомните кучета в София". До 20 април гражданите ще могат да подават информация за безстопанствените четириноги, която след това ще бъде предадена на столичния кмет и „Екоравновесие", обясни общинският съветник от жълтата партия Любка Качакова. „Ще поискаме в края на май да получим отговор какво се е случило с всеки един от подадените сигнали. Тези кучета прибрани ли са и правени ли са тестове за тяхната агресивност", обясни тя.
Колегата й Любомир Дацов предложи на сайта на „Екоравновесие" да се създаде регистрационна система, в която всяко прибрано, прегледано и заснето куче да има досие. „В рамките на един месец хората, които искат да осиновят това куче, да могат да го направят. След изтичането на този месец, предлагаме кучетата да бъдат евтаназирани", допълни той.
Освен че ще бъде даден шанс за кучетата по този начин според НДСВ ще бъде разбита и „корупционната схема" около „Екоравновесие". Програмата за овладяване на популацията беше внесена още миналата година, но общинските съветници тогава не стигнаха до консенсус по нея. Сега те разглеждат преработената програма. До края на седмицата предстои изготвянето и на план за действие по въпроса.