68- годишнината от спасяването на 50 000 български евреи от концлагерите на смъртта бе отбелязана в Кюстендил.

Венци и цветя на паметника на Димитър Пешев поднесоха кметът Петър Паунов, с неговите заместници- Надя Каратова и Виктор Янев, областният управител Любомир Анчев, с неговият заместник Даниела Годинова, Сабат Исаков от "Шалом" и представители на еврейската общност в Кюстендил.

На 8 март 1943 г., депутатът Димитър Пешев научава от делегация на свои съграждани от Кюстендил, че съгласно подписаната тайна спогодба с Третия Райх близо 50 хиляди евреи от старите предели на България ще бъдат депортирани в лагерите на смъртта в Полша (Auschwitz). Кюстендилската делегация е съставена от депутата Петър Михалев, търговеца Асен Суичмезов, учителя Владимир Куртев и адвоката Иван Момчилов. На 17 март Пешев инициира остро протестно писмо до министър-председателя Богдан Филов против депортацията, което е подписано от общо 43 народни представители. Заради това на 26 март, той е свален от поста си, но безпрецедентният факт, че парламентът дискутира тайните планове за депортацията на българските евреи, допринася за тяхното осуетяване.
Сабат Исаков припомни днес за Закона за защита на нацията, който приема тогава Народното събрание и то по предложение на Димитър Пешев. "Накрая разбира, че това е най- голямата му грешка в живота. Подкрепя кюстендилската делегация и започва битката за спасяване на българските евреи и, както виждате живи сме. Това е закона, с който се поставят значките, маркират се всички евреи. Определя се час, в който може да ходиш на баня, вечерен час, имаше магазини с надписи- забранени за евреи и кучета", коментира Исаков.
"Приравниха ни с кучетата. Когато Димитър Пешев спря нашата евакуация за газовите камери, разхвърляха всички евреи от София по провинцията, да не сме им пред очите и ние дойдохме тук, на 3- ти юни 1943 г. Аз бях на 16 години", разказа спомените си Дора Ангелова.
