Проливните дъждове са станали по-чести в света след 1980 г., като най-много са се увеличили в Югоизточна Азия, съобщи Ройтерс, позовавайки се на научен доклад.
Учени: „Паузата" в глобалното затопляне е илюзия
Докладът е поредният, който установява връзка между причинените от човека парникови емисии и екстремните горещини и валежи. По-топлият въздух поглъща повече влага, която след това пада като проливен дъжд. "Установихме ясна тенденция за увеличаване на тези безпрецедентни случаи" - каза ръководителят на изследването Яша Леман от Института за изследване на климата в Потсдам.
Промените в климата създават рискове за здравето
В периода от 1981 г. до 2010 г. е имало 12 процента повече проливни дъждове, подобрили местни рекорди, отколкото може да се очаква при непроменени условия.
За анализа е използвана статистика за валежите от хиляди метеорологични станции от 1990 г. Най-голямо е увеличението в Югоизточна Азия - 56 процента. В Европа увеличението е 31 процента.
Гущери променят пола си заради глобалното затопляне
Най-много рекорди са счупени през 2010 г., от Тексас до Пакистан. Тогава в Пакистан бяха най-тежките наводнения в историята на страната. Те отнеха живота на над 2000 души. Пострадалите от тях са над 18 милиона. Резултатите от изследването могат да помогнат за насоки за инвестиции за предотвратяване на наводнения - от укрепване на речните брегове до строежа на водоотводни канали в градовете.
Климатичните промени може да направят света на Лудия Макс напълно реален
През април швейцарски учени обявиха, че повечето горещини и почти една пета от проливните дъждове могат да бъдат обяснени с глобалното затопляне.
Източник: БТА