Малтийска разследваща журналистка беше взривена в колата й. Дафне Каруана Галиция, разкрила корупция във висшите ешалони на властта, загина половин час след последната си уличаваща публикация. Убийството, извършено в държавата председател на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2017 година, шокира Европа и предизвика гняв и възмущение.
Автомобилът на Дафне Каруана Галиция се е взривил и отхвръкнал в близкото поле малко след като тя е напуснала дома си в понеделник следобед. Синът й Матю заявява в публикация във Facebook, че никога няма да забрави как тича през ада на полето, опитвайки се да отвори вратата.
Последният материал на 53-годишната журналистка, публикуван половин час преди убийството, обвинява в корупция Кийт Шембри - началник на кабинета на малтийския премиер. Блогърката напада и опозиционни фигури. „Измамници има накъдето и да се обърнеш. Ситуацията е безнадеждна”, възкликва тя.
Според информация на местни медии, преди две седмици Каруана Галиция е уведомила полицията, че получава смъртни заплахи.
Outraged to hear that Maltese investigative journalist+blogger Daphne Caruana Galizia has been murdered this afternoon not far from her home with a car bomb. I issue a €20k reward for information leading to the conviction of her killers. Her blog: https://t.co/XQCEXBKYn3pic.twitter.com/ITHlBRzr0J
Статиите на блогърката често са събирали повече читатели от общия тираж на вестниците в Малта, а влиянието й беше достатъчно силно да предизвика политическа криза. Тя обвини съпругата на министър-председателя Джоузеф Мускат, че получава подкупи от управляващо в Азербайджан семейство чрез тайни офшорни сметки в Панама. Премиерът Мускат отрече и свика предсрочни избори през юни 2017-а, които спечели, независимо от скандалите.
През 2016 година Каруана Галиция информира, че политически съюзници на Мускат са създали компания в Панама и таен тръст в Нова Зеландия.
„Каквото са искали да прикрият чрез компанията и новозеландския тръст е незаконно. Никой на тази позиция не би създал компания в Панама и тръст в Нова Зеландия за нещо, което притежава законно. Така че, каквото и да се случва в тази компания е свързано с плодовете на корупция. Те са очаквали никога да не бъдат разкрити, но бяха разкрити“.
'This is war, not tragedy,' says son of Malta's murdered journalist Daphne Caruana Galizia
Журналистката беше трън в очите както на политическото статукво, така и на подземния свят. През последните две години работата й беше свързана основно с разкрития от т. нар. „Панамски досиета” – 11.5 милиона документи, „изтекли” от база данни на четвъртата по големина офшорна компания в света – Мосак Фонсека.
БГНЕС
Европейското издание на „Политико”, което нарече Каруана Галиция „жената Уикилийкс”, включи журналистката с списъка на 28-те личности, които „променят, разтърсват и раздвижват Европа”.
Хиляди хора със запалени свещи се събраха, за да почетат паметта на Дафне. Сред тях беше и приятелят й Люк Френдо.
„Това със сигурност е най-тъжният ден в живота ми. Като малтийски гражданин мисля, че Дафне не беше само журналист и безстрашен човек, но четвърта колона на демокрацията ни. Днешното отвратително убийство е престъпление не само срещу човешко същество, срещу журналист, но и срещу основите на нашата демокрация”.
Синът на блогърката от своя страна осъди малтийската държава, наричайки я мафиотска. Според него, майка му е убита, тъй като е застанала между закона и тези, които го нарушават.
Матю Каруана Галиция е разработчик и журналист в Международния консорциум на разследващите журналисти. Базираната във Вашингтон организация, която спечели Пулицър за работата си по „Панамските досиета”, заяви, че е шокирана от смъртта на Дафне Каруана Галиция и е „дълбоко загрижена за свободата на пресата в Малта“.