/ iStock/Getty Images
Сръбският здравен министър Златибор Лончар каза днес, че Сърбия може да въведе задължителна ваксинация срещу коронавирус на медицинските работници, за да ограничи разпространението на пандемията, предаде Ройтерс.

"Не можем да позволим медицински работник да бъде заразен и тогава да питаме дали е бил ваксиниран", каза Лончар за Ройтерс, като добави, че правителството може да обсъди предложението в близките няколко дни.

Италия беше първата страна в Европа, въвела задължителна имунизация на медицинските работници по-рано тази седмица.

Около 2,7 милиона от 7-милионното сръбско население вече са ваксинирани с поне една доза ваксина срещу коронавирус. По този показател Сърбия е на осмо място в света.

Премиерът Ана Бърнабич каза, че се очаква до края на април да бъдат имунизирани 40 процента от гражданите над 18 години.

Въпреки сравнително високия процент ваксинирани вчера Сърбия регистрира 3625 новозаразени и 41 смъртни случая и обяви, че местата в болниците са почти запълнени.

Когато пристигнаха първите ваксини през декември и януари, хората се редяха на опашки, за да бъдат ваксинирани, но постепенно интересът намаля. За да активизират имунизационната програма, властите започнаха кампания, при която видни личности, включително висш свещеник, говореха за ползата от ваксинацията, а президентът Александър Вучич се ваксинира в селцето Рудна Глава.

"Аз не съм против ваксините. Но съм против недоизследваните ваксини. Не съм сигурен, че са достатъчно добре проучени, така че като лекар да мога да ги препоръчам на някого", каза за Ройтерс Душан Остоич, стоматолог от Белград.
БТА