Токийската борса регистрира 29-годишен връх на индекса Никкей-225
Токийската борса регистрира 29-годишен връх на индекса Никкей-225 / IStock
В разгара на световната пандемия от COVID-19 втората и третата най-силни икономики в света – китайската и японската, регистрираха солиден промишлен растеж, показват последните данни, цитирани от Ройтерс и Би Би Си.

Силните икономически данни от Япония и от Китай, както и надеждите за бъдещата ваксина срещу новия коронавирус, повишиха котировките в Азия до рекордни равнища през първия ден от работната седмица. По-общият индекс Ем Ес Си Ай, който покрива Азиатско-тихоокеанския регион без Япония, добави 1 процента до най-високото си равнище, откакто е създаден през 1987 г.

Супер богаташите в Китай спечелили 1,5 трилиона долара през 2020 г.

На Токийската фондова борса, водещият индекс Никкей-225 се покачи с 1,6 пункта до 29-годишен "връх".

Японската икономика беляза 5% растеж за третото тримесечие на годината след срива по-рано, причинен от ограниченията и карантината, ударили промишлеността и потреблението.

Промишленото производство в Китай пък е нараснало с повече от очакваното, а продажбите на дребно са продължили
да се възстановяват, макар и с по-бавни темпове от прогнозите, миналия месец. Това сочат публикувани днес данни на Националната статистическа служба, съобщи Ройтерс.

Китай възстановява икономиката си с бързи темпове

Промишленото производство в Китай се е увеличило през октомври с 6,9 процента на годишна основа. Анализатори очакваха средно ръст от 6,5 на сто. Продажбите на дребно са се увеличили с 4,3 процента при прогнозирани 4,9 на сто. Ръстът през септември е бил по-нисък - 3,3 пункта.

Продажбите на автомобили в Китай са се повишили със солидните 12,5 процента.

Икономическата криза в САЩ е все по-дълбока и сурова

Инвестициите в дълготрайни активи в страната са се увеличили през януари-октомври с 1,8 на сто спрямо същия период миналата година.

Китай започна да се възстановява от рецесията, предизвикана от новия коронавирус, по-рано от останалите големи икономики. Ръстът на брутния вътрешен продукт през третото тримесечие бе 4,9 процента на годишна основа.

Годишният икономически растеж на Китай може да спадне тази година до малко над 2 на сто - най-ниското равнище от повече от три десетилетия, но много повече от другите водещи икономики, отбелязва Ройтерс.

Източник: БТА, Би Би Си