/ istock
През последните 50 години международното летище в Никозия е запустяло - траен символ на турското нахлуване в Кипър преди половин век, пише Reuters.

Оттогава насам времето е спряло в този терминал, някога оживен транспортен център, разположен на хълм в западните покрайнини на етнически разделената кипърска столица Никозия, на място, използвано някога от британските RAF по време на Втората световна война.

Големият надпис на летището все още е четлив, но единствените признаци на живот в днешно време са крясъците на гълъбите, които се кацат на прогнилия таван, или воят на вятъра, който преминава през разбитите прозорци.
  Построено през 1968 г., това летище е било арена на някои от най-ожесточените сражения между кипърските гръцки войски и нахлуващата турска армия през 1974 г., което е накарало ООН да поеме контрола над района с цел прекратяване на огъня.

На 20 юли се навършват 50 години от нахлуването на Турция в Кипър в отговор на кратък преврат, организиран от военните, управляващи тогава Гърция. Кипърските гърци живеят в южната част на Кипър, а кипърските турци - в северната, разделени от контролирана от ООН линия на прекратяване на огъня, която разделя острова от изток на запад. Преговорите за обединение не са дали никакъв резултат.
  След 1974 г. кипърските гърци бързо създават въздушен център в южния крайбрежен град Ларнака, на около 50 км. То остава основното международно летище и до днес.

Летището в Никозия, т.нар. защитена зона на ООН, която попада в буферната зона на ООН, също е забранено от съображения за сигурност, а въздушният терминал е затворен с болтове от десетилетия.

Залата за приемане на пътници е капсула на времето с тенденциите на епохата; отлепени рекламни табла рекламират обувки и почивки, обещаващи да отведат пътниците до „края на света“. На горния етаж залата за заминаващи е празна, с редици седалки, които изглеждат като извадени от снимачната площадка на ранни фантастични филми.
  „Всъщност е застинал във времето... Въпреки че през годините страните направиха няколко опита да постигнат споразумение, за да бъде летището отново отворено, възстановено, рехабилитирано, страните не успяха да постигнат споразумение, така че постепенно състоянието на летището се влоши“, казва Алем Сидик, говорител на мироопазващите сили на ООН в Кипър, UNFICYP.

„От 1974 г. насам не са излитали или пристигали самолети“, каза той.

Корпусът на самотен пътнически самолет „Трайдънт“ се намира на перона на пистата, осеян с дупки от куршуми, свидетелство за насилието в миналото.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Reuters