В интервю за The Telegraph бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че „всяко възможно прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия, включваща британски сили, които да защитават фронтовата линия“.
„Не смятам, че трябва да изпращаме бойни части, които да се изправят срещу руснаците“, каза Джонсън. „Но мисля, че като част от решението ще искаме да разположим многонационални европейски мироопазващи сили, които да наблюдават границата и да помагат на украинците“.
🇬🇧🇷🇺🇺🇦‼️🚨 “I think we should send British troops to Ukraine” - Boris Johnson
— Lord Bebo (@MyLordBebo) November 28, 2024
— Boris Johnson wants an international peacekeeping force in Ukraine.
"$300 billion, frozen Russian assets, why on earth haven't we released them and started using them to protect Ukraine” pic.twitter.com/gOkXqtpGq9
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна.
На 7 ноември The Telegraph съобщи, позовавайки се на трима служители на Тръмп, че той може да призове британски и европейски войски да наложат буферна зона, която ще бъде гарантирана от евентуален мирен план.
Джонсън заяви по време на интервюто си, че „не вижда, как подобна европейска операция би могла да се осъществи без британците“.
„Трябва да уточним какъв вид гаранции за сигурност смятаме, че са подходящи“, добави бившият министър-председател.
Френското издание Le Monde съобщи, че Великобритания и Франция са обсъждали разполагането на войници в Украйна след победата на Тръмп на изборите в САЩ.
На 26 ноември, министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами подчерта, че Лондон не планира да разполага свои военни на място в Украйна.
По време на интервюто Джонсън заяви, че Обединеното кралство е „морално отговорно“ за Украйна като страна, подписала Будапещенския меморандум от 1994 г., който я задължи да се откаже от ядрените си оръжия и да се демилитаризира.
„Единственото нещо, което наистина работи, е гаранцията на НАТО по член 5, която поддържа мира в Европа от 80 години. Това е причината балтийските държави да са в НАТО. Това е причината поляците, унгарците, чехите, финландците и шведите сега да са в НАТО“, подчерта консерваторът.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.