В Архитектурно-етнографски комплекс „Етър" край Габрово започва Международният есенен панаир на занаятите.
Повече от 90 майстори ще вземат участие в него.
Розмари Казасова ще представи изработени от нея кукерски маски. Здраве, положителна енергия, прогонване на зли сили - това е предназначението на маските.
„Кукерските маски, които правя са според българската народна традиция. От естествени материали са. Спряла съм се върху горната част на костюма на кукерите - маската. Преобладават, тези които са направени от кожа, но тази година в АЕК „Етър" ще представя и няколко, направени върху кратуна. Използва се половината от нея и се носи пред лицето", разказа пред Дарик Казасова.
По думите й тези маски се ползват предимно в македонския край, но и на други места в България.
"Аз изработвам кукерски маски, характерни за Северна България, за пернишкия край и македонските райони. Ямболските са доста по-сложни и се правят по поръчка, съобразени със самия човек, а тези които аз правя, могат да се носят дори върху един кожух", добави тя.
Според народната традиция маска и костюм, с които се е играло на кукерски игри, трябва да се приберат на тавана на къщата. Тези които са показвани по събори, като този в АЕК "Етър", могат да се окачат в стаята, тъй като те също пазят дома.
Кукерските маски са много древни. Това хилядолетно знание не се базира на празни приказки, а на реални неща. Там където са играли кукери животът е много по-хубав. Страшната кукерска маска гони "страшните сили", които продължават да съществуват и в нашето съвремие, обясняват майсторите.