Царският орел, кръстен от Дарик радио, вече има сателитен предавател
Царският орел, кръстен от Дарик радио, вече има сателитен предавател / снимки: Българско дружество за защита на птиците

Дарик Втори е името на младия царски орел, който Дарик радио осинови символично. Вчера експерти от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) поставиха на орлето сателитен предавател, който ще им помага да проследяват полета му. Движенията на птиците се следят в реално време благодарение на най-модерните GPS и сателитни технологии. Това е част от проекта LIFE + за опазване на царския орел и ловния сокол на БДЗП, финансиран от Европейския съюз.

Дарик втори е на малко повече от два месеца. Той се излюпи на 30 април в гнездо в планината Сакар. Птицата тежи около 3,2 кг, а размахът на крилете й е над 1,5 метра. Орлето още не може да лети, но всеки момент ще се научи, ще напусне родното си гнездо и ще започне само да ловува и да се учи да оцелява.

Предавателят беше поставен на орела Дарик от експерти на БДЗП с помощта на техните партньори от Кралското дружество за защита на птиците - Великобритания, Унгарското орнитологично дружество и гръцки експерти. Сателитният предавател се поставя на гърба на птицата със специални презрамки, подобно на раница. Той е съвсем малък и тежи 70 г. Снабден е със слънчев панел, който зарежда батериите на GPS устройството и генерира постоянен енергиен заряд. Предавателят се слага на птицата точно преди да се научи да лети и тя свиква с теглото му и може да го носи до края на живота си.

Царският орел, кръстен от Дарик радио, вече има сателитен предавател
netinfo

Освен Дарик Втори, още четири млади царски орела се сдобиха със сателитни предаватели преди няколко дни. Петте млади птици се намират в Сакар и Западна Странджа и се очаква всеки момент да отлетят от гнездата. През следващите дни експертите от БДЗП планират да поставят още два предавателя, така че общият брой на птиците с поставени предаватели тази година да стане седем.

През миналото лято експертите от БДЗП поставиха предаватели на други седем млади царски орела. Два от тях - София и Топола, са все още живи и се завърнаха в България, след като прекараха зимата в Сирия и Турция. Птиците се скитат в момента - едната е Добруджа, близо до Румънската граница, а другата обикаля района на Асеновград и Пловдив. Другите пет птици загинаха или са в неизвестност. Две от тях станаха жертва на необезопасени електрически стълбове и загинаха от токов удар, една беше отровена, друга - застреляна от бракониери, а трета достигна до Саудитска Арабия и там сигналът й изчезва без да се изяснят причините за това.

Царският орел е световно застрашен вид, записан както в българската, така и в световната Червена книга на изчезващите видове. От него да останали само около 20-25 двойки в България.