Да срещаш мечки в гората, да снимаш отблизо благородни елени и белоглави лешояди или да се разхождаш из поляна, пълна с еделвайси? Не всеки може да се похвали с нещо подобно, но за рейнджъра Градимир Йовчев от националния парк „Централен Балкан“, това е ежедневие. Паркова охрана по професия и фотограф по душа – за това какво е чувството да съчетаваш любимото си хоби с наблюденията и издирването на редки местни видове – разказва Градимир в новото видео на life_stories!

„Като рейнджъри, нашата основна задача е да охраняваме тази защитена територия и да извършваме мониторинг на местните видове. Паралелно с това, моето хоби е фотографията на дива природа, която успешно мога да упражнявам, извършвайки служебните си задължения като така те са не само съвместими, но и се допълват.”, казва той.

Сред най-ценните видове, които снима, са мечка, вълк, скален орел, голям ястреб – това са обикновено хищници, но Градимир споделя, че по принцип именно те са най-фотогеничните животни и тези кадри са изключително ценни, особено когато са уловени по-интересни кадри.
Той допълва, че емблемата на парк „Централен Балкан“ несъмнено е кафявата мечка, която е в добра численост там, а сред останалите видове можем да откроим благородния елен, чиято популация започва да се възвръща, сърни и диви кози.

„Тръпката да срещнеш очи в очи мечка е много голяма, особено след като сме се наслушали на истории как „мечка с мече директно те изяжда“. Мога да кажа, че в последната половин година съм имал поне 3 срещи с мечки с мечета и то от разстояние 20-тина метра и …все още съм цял  Мечките, за разлика от това, което се говори, че са хищници (което не е така, защото те са всеядни и са по-скоро с хранителен режим подобен на този на дивото прасе), са изключително благородни животни – както мечката, така и вълкът. За мен лично е абсолютен мит това, че са нападателни и агресивни.“, разказва Градимир.

мечка
iStock/Getty Images

Интересен факт е и че на две места на територията на парк „Централен Балкан“ все още може да се открие и еделвайс, след като в годините това цвете е било толкова зле третирано и изкоренявано с цел засаждане по домовете.

В момента Градимир работи и по проект за наблюдение на лешоядите в България, като идеята е да се възвърнат като вид в българската природа на 5 подходящи места, където са съществували до 50-те-60-те години.

Каква е идеята на проекта и как работи той – вижте повече във видеото на life_stories!