Британският танкер "Сент Джеймс Парк" стана поредната жертва на сомалийските пирати, които печелят пари от похищаването и освобождаването срещу откуп на търговски кораби. На британския танкер има 26 души екипаж, сред тях и петима българи. Има вероятност в преговорите за освобождаването им да участва и кениецът Адрю Мвангура. Ето разказа за бившия моряк, а сега ценен посредник:
От началото на годината досега в района на Аденския залив - между Арабско море и Индийския океан са отвлечени повече от 150 търговски кораба. Това се случва в открито море срещу бреговете на Сомалия. Страната няма действащо правителство от 1991 година и беззаконието на сушата се е разпростряло и в морето. Мизерията е ужасяваща, а най-доходният бизнес е пиратството. Съвременните пирати не носят превръзка на едното око, а GPS-и и автомати. Трудно е да се изчисли на каква стойност е този бизнес, но за всеки отвлечен кораб собствениците плащат средно около три милиона долара.
Когато бъде похитен кораб, собствениците му - милионери - се обаждат на Андрю Мвангура в Кения, пише вестник "Скотсмън". Мвангура е бивш моряк, а сега е начело на доброволческата организация „Програма за помощ на моряците". Той е на 46 години, живее в или около кенийския град Момбаса. Заради естеството на работата му избягва личните контакти с журналисти, защото се притеснява, че някоя от засегнатите страни може да навреди на жена му и на детето. Според шотландския вестник Мвангура върши бизнеса си от интернет кафета и по мобилния телефон. По телефона го откриваме и ние и го питаме вярно ли е, че не взима никакви пари от откупа, който договаря между похитителите и собственика на кораба. Той потвърждава това и обяснява какво работи:
Мвангура: Занимавам се с различни неща. Консултант съм.
Мвангура ръководи доброволческата организация от почти 14 години. В началото е имал 40 сътрудници, но сега много по-малко, защото не получават добро заплащане. Кениецът често получава обаждания от американското или британското посолство да помогне в преговорите с похитителите на някой кораб. В случая с танкера „Сент Джеймс парк" не е получавал такава молба, обадили му се само от полското и от филипинското представителство:
Мвангура: Ако ме помолят, ще се заема с това. Ще помогна.
Андрю Мвангура не знае какъв би могъл да бъде откупът за британския танкер, не знае и дали екипажът е в безопасност.
Мвангура: Не съм много сигурен. Ако изпълняват нарежданията на похитителите, са в безопасност, но ако не съдействат, не се знае какво ще предприемат въоръжените нападатели.
Според кенийския посредник няма смисъл НАТО и Европейските военноморски сили да предприемат военни действия за освобождаване на кораба:
Мвангура: Не смятам, че те могат да предприемат сега някакви военни действия, защото ако направят това, ще поставят в опасност живота на моряците.
Андрю Мвангура използва мрежа от информатори в Сомалия, за да установи връзка с пиратите. Въпреки малките изгледи, че това ще се случи, пред вестник "Скотсмън" той казва, че рано или късно пиратството ще спре.