Нищо не се е променило в нашите принципи, г-н Вълчев, и чрез закона ние реализирахме това, което казах - че за да участваш в местните избори, трябва да има определена връзка между лицето и населеното място, община, село, град, в която упражняваш правото си за избор на местни органи на властта. В крайна сметка този принцип за уседналост, или в началото както някои го наричаха отседналост, се превърна в една политическа мантра, мантра, която много успешно се включи в една развихрила се националистическа кампания.
И интересното е, че някак си общите приказки за принципа подмениха правната норма. Всъщност за пръв път в закон в България се въвежда такова изискване. 17 години не е имало такова изискване, и то е факт в закона. Трябва да имаш регистрация по постоянен или настоящ адрес поне 10 месеца преди изборите, за да упражниш правото си на глас. Иначе другото е манипулация.
Добре де, ама вие добре знаете, че в България въпросът с тези постоянни и настоящи адреси хич не е добре уреден и абсолютно недоказуем и непроследируем от избирателните комисии. Г-н Вълчев, ако искате да кажете, и сподвижниците на тази тема, че за да упражняваш правото си на глас трябва определен период преди изборите да си закрепостен към дадено място, мисля че сме объркали времето и пространството. Единственият възможен критерий, обективен критерий, това е адресната регистрация. Съгласете се, че особено като членове на ЕС много българи пътуват. Пътуват и в Гърция, и в Испания, и в Италия на сезонна работа, регистрират се по настоящ адрес, но децата им, данъците им, училището на децата им, улиците на града им са там, където е имотът им. В крайна сметка може би трябва да кажем, че става въпрос за някаква абсолютна подмяна на темата и манипулация…, като говоря за някакъв принцип за уседналост, а не за връзка с населеното място, в което се провеждат изборите. Г-н Миков, от ГЕРБ правят едно възражение, които изглежда доста разумно. Все пак те са фактор в политическия живот на България поне по резултатите от избори вече, а не само социологически проучвания.И по това как изглежда София са фактор в политическия живот.
Факт е, че те са влиятелна политическа сила, може би не колкото вие смятате, че е БСП, и някак си е доста дребнаво да нямат представители в избирателните комисии и България да не може да намери механизъм, с който да ги представи. Защо е това заяждане на дребно, което не подхожда на една силна партия?
Г-н Вълчев, по този въпрос всички политически сили са на едно мнение, а това е константната практика, която съществуваше в последните 17 години - представляват се парламентарно представените партии, защото едно разширяване и без това на многото парламентарно представени партии и на представителства - в Европейския парламент, в президентската институция, веднага ще възникне въпросът по кое представителство да се прави ЦИК - по това за Европейския парламент или по това в общините, или по това в българския парламент.
А ако някоя политическа сила спечели президентските избори, а не е представена в парламента, на нея трябва ли да се предоставят места в централните избирателни комисии? Аз си спомням изборите 2001 г., когато една нова политическа сила - НДСВ, се появи и тя нямаше представители за избирателните комисии, но спечели изборите. В крайна сметка въпросът за изборите Борисов трябва да знае, че не се решава с крясъци и не се решава със закони. Мисля си, че въпросът за изборите ще се решава с доверие на хората, които отиват до урните.
Защо отменихте събора на Бузлуджа? Само заради пожарите ли, самата Бузлуджа май не гори, или пък защото там е мястото на лявото крило в БСП, учредено преди седмица от Янаки Стоилов?Г-н Вълчев, ако някога вие сте идвали на такъв събор, можете да си представите какво представляват 50 000 души, събрани на едно място, и понеже аз точно в този район се намирам сега, понеже виждам как гори Балканът, така, мисля си, че това беше едно добро решение по няколко причини. Едната причина е, че щеше да се създаде опасност, включително за здравето и живота на много хора. Втората причина е, че щеше да бъде ангажиран ресурс - на МВР, на противопожарната защита, който ресурс не бива да си позволяваме да бъде откъсван от всичко това, с което тези хора се занимават тези дни.
И аз тук ползвам случая да благодаря на всички хора - на пожарникарите, на органите на МВР, на тези, които денонощия не спят, за да се справят с тази природна стихия, която е небивала. И още нещо, ако погледнем в момента климата, ако погледнем горещините, които за 100 години не е имало в България, мисля че е едно много правилно решение.
Добре, г-н Миков, да завършим накрая с вашето кратко обобщение на тези месеци от поредния политически сезон на България.Мисля си, че това беше пореден успешен политически сезон. Някак си между скандалите, между вихрещия се национализъм и атаки срещу правителството остана невидяно какво се прави по темата реформи, и специално една от тях - реформата на съдебната власт, като продължение на онова, което приехме с много висок консенсус извън управляващото мнозинство, промени в конституцията, изграждането на постоянно действащ Висш съдебен съвет, изграждането на инспекторат, приемането на нов Закон за съдебната власт, нещо което за 17 години никое мнозинство, никоя политическа сила не можа да реализира, а отношението по темата е известно и в България, и на нашите европейски партньори.
И редица други въпроси, ако щете и в тази напрегната седмица на избор на законодателство и на политически крясъци ние успяхме да приемем изменения в закона, които да доведат до санкции на тези, които палят стърнища, защото много често се оказва, че горите са запалени по непредпазливост вследствие на умишлено запалени стърнища. В крайна сметка тези хора, да е ясно и от вашия ефир, ще бъдат лишени от държавната помощ тогава, когато се констатира, че даден терен е запален.
Въведохме и по-високи глоби, защото някой във вашето предаване си позволи да каже, че няма високи санкции. Искам да благодаря и на органите на реда, които разкриха доста случаи на такива палежи, където смятам, че ще има бързо и справедливо наказание, така че поредна успешна сесия на Народното събрание, сесия, която отваря възможностите да реализираме това, което очакваме от Европа. Всъщност утре в Евксиноград ще обсъждаме и редакциите, промените в програмата на правителството, които са свързани с част от мандата и които наистина трябва да направят така, че всеки българин да почувства ЕС.