Социалният министър Борислав Гуцанов отговори на критиките след участието му в международна конференция, на която присъства и руският посланик Елеонора Митрофанова. Той заяви, че не вижда нищо нередно да се включи в събитието в София, предава NOVA. И посочи, че е отишъл в качеството си на член на „БСП-Обединена левица”.
Критики към министър от БСП след участие на събитие на руското посолство с посланик Митрофанова
„Разбрах, че темата е повдигната от ПП-ДБ. Кое е нередното? Има научна конференция по повод 95-годишнина от рождението на Евгений Примаков – един изключителен учен, държавник, академик. Това е конференция, която се провежда в България, а не в друга държава. На нея присъстват професори, академици, евродепутати”, каза още Гуцанов.
Припомняме, че снимка, на която са и двамата, стана причина за политически коментари. Конференцията с руския посланик се проведе във вторник в София. На нея освен Гуцанов, са присъствали и бившият премиер Симеон Сакскобургготски, евродепутатът Кристиан Вигенин и Румен Петков. От 2022 г. Русия е обявила България за вражеска държава, а посланик Митрофанова не получава покани за официалните държавни церемонии.
Той коментира и бойкота на хранителните магазини. Таванът на надценките няма да увеличи още цените на храните, увери Гуцанов. По думите му в много европейски държави има такъв.
„Най-важното е да говорим за качество на живот и покупателна способност на хората. Как може в супермаркетите в Австрия да е по-евтино, отколкото в България, при положение, че стандартът на живота и значително по-висок? От една седмица говорим за таван на надценките. Не за всички стоки, а за тези от първа необходимост, както е във Франция, Гърция. Не може държавата да не се погрижи за голямо част от обществото, което трудно си позволяват основни продукти от жизнена необходимост”, поясни той.
Според него за еврото трябва да се говори тогава, когато влезем в еврозоната. „Не считам, че някой прибързва по този въпрос”, допълни той.
За проекта „Белене”:
„Вижданията на БСП са, че такъв проект трябва да се реализира. Необходими са около 5 милиарда евро, за да бъде довършен. Ще имаме по-евтино електричество. Разбира се, че в България трябва да има ядрени мощности. Имаме 37 милиона мегават часа потребление на година. От тях 16 са от ядрената централа, 17 са от тецовете и 3,8 са възобновяеми източници”.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня