/ iStock/Getty Images
Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров забрани със заповед износа на някои лекарства, използвани в терапевтичните схеми за лечение на COVID-19 в болничната и извънболничната помощ. В мотивите на заповедта се посочва, че забраната е заради потенциален недостиг на пазара, който би застрашил живота и здравето на значителен брой пациенти в България, в условията на усложнената епидемична обстановка, в която се намира страната.

Специалисти с препоръки за COVID-19: Кога се прилага лечение с Remdesivir

Всеизвестен факт е, че в борбата с COVID-19 в голяма степен липсват достатъчно научни данни и доказателства, които да подпомогнат ефективното предотвратяване на
разпространението на болестта, посочват от министерството. Предвид събраните до момента данни и информация от постигнатите резултати, от изключително важно значение е лекарствата да продължат да се прилагат в лечението на болестта до окончателното справяне с възникналата извънредна ситуация. Неспазването или прекъсването на назначената на пациентите, страдащи от заболяването COVID-19, терапия ще доведе до сериозен риск за живота и здравето им, допълват специалистите.

Утвърдиха процедурата за домашно лечение на COVID-19 с безплатни лекарства

Въпреки редовните доставки на лекарства, от началото на август в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) са постъпили данни за затруднено снабдяване с лекарствените продукти в аптечната мрежа, като се наблюдават тенденции за увеличаване на потреблението и в лечебните заведения, съответно на увеличаващия се брой на хоспитализираните пациенти, се допълва още в мотивите на министър Кацаров. В ИАЛ е постъпила информация от притежателите на разрешенията за употреба на посочените в заповедта лекарствени продукти, че независимо от регулярните доставки за България, се идентифицира възможен риск от временен недостиг, дължащ се едновременно на увеличеното потребление в страната и на повишения паралелен износ, предвид увеличеното потребление на лекарствените продукти в световен мащаб.

Забраната е в сила до 30 октомври 2021 г.
БТА