/ ThinkStock/Getty Images
Добавката за стаж и професионален опит увеличава заплатата регулярно и не се влияе от отношението на работодателя към работника, за разлика от паричния бонус според приноса на работниците, който може да остане наполовина, когато работодателят е "сърдит" - с този аргумент за пореден път синдикатите се опитаха да убедят работодателите, че запазването на класа "прослужено време" е необходимо. От КТ "Подкрепа" представиха данни, според които в Чехия все още се прилага добавката за прослужено време, а в Словения размерът на тази добавка се определя с колективен трудов договор и не може да бъде по-нисък от 0.5 процента за всяка година стаж. От своя страна работодателските организации заявиха, че не желаят забраната на такава добавка, а промяна в начина на нейното определяне.

Дискриминацията в България: Кои хора се чувстват засегнати?
 
Освен информация за съществуването на добавка за стаж и опит в други държави еврочленки, от КТ „Подкрепа“ представиха ситуация, в която няма такава добавка и работодателят дава бонус за ефективна работа като част от заплатата на работника. Икономическият съветник Ваня Григорова даде пример с българска компания и заплатата на работник за януари и март тази година.
 
Март служителят си взима три дни болнични, вследствие на което бонусът му пада на половина. И не го измерваме в сума месечно, а в бонус на ден. Както през януари дневният бонус е бил в размер почти 34 лева, през март месец дневният бонус пада на 17 лева“, каза Григорова.

КНСБ: Планираният 10% среден ръст на заплатите в бюджетния сектор не е достатъчен
 
От Асоциацията на индустриалния капитал контрираха с примери от държави като Камбоджа и Шотландия, където държавата се намесва с нормативно определена добавка за стаж - в първия случай, защото заплатите на шивачките са твърде ниски, а във втория - за да бъдат задържани на работа личните лекари.
 
Никога, абсолютно никога работодателските организации не са казвали, че искат отменяне на добавките за прослужено време и стаж изцяло със забрана. Винаги се е казвало, че ние искаме те да се договарят в съответните колективни трудови договори“, посочи Теодор Дечев.

След дълги дебати Тристранният съвет не постигна съгласие за Бюджет 2018
 
Ася Гонева от КНСБ отговори:
 
„Тия, дето много се натискат да се договарят, не могат да се похвалят в последните 3-4 години на документ, наречен Колективен трудов договор или национално споразумение, на което да са се подписали. Такова няма“.
 
През лятото четирите работодателски организации внесоха сигнал до Комисията за защита от дискриминация, че добавката за стаж дискриминира работниците по възраст, както и служителите в държавната спрямо частната сфера.
 
Очаква се решението на комисията.