„Грипът и острите респираторни заболявания винаги се регистрират заедно. Изследванията, които правим в Националния център по заразни и паразитни болести, показват, че 40% от изпратените материали са положителни за грип. Само преди месец те бяха едва 10%”. Това каза пред NOVA директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.

По нейни думи високите проценти показват, че е настъпил пикът на грипната вълна. „В София заболеваемостта е ниска, много под средната за страната. Но очакваме Габрово и Бургас също да обявят грипна епидемия”, добави проф. Христова.

Според нея трябва да съществува баланс между качеството на обучението и противоепидемичните мерки в училищата, за да не се разпространява грипът сред учениците. „Като епидемиолог веднага бих препоръчала онлайн обучението, за да се спре разпространението на заразата. На децата в яслите и градините пък не трябва да бъдат писани отсъствия”, посочи проф. Христова.

Отитът е често усложнение след грип не само при децата, но и при възрастните. Това се случва при по-продължителното протичане на болестта и при липса на лечение”, предупреди още епидемиологът.

Проф. Христова заяви, че всички противогрипни лекарства имат слабо действие. „Това не са специфични антивирусни средства. Локалните дезинфекционни мерки са приложими в началния етап на заболяването”, добави тя.

Рисковите групи за тежко преболедуване и летален изход са децата до 5-годишна възраст и възрастни над 65 години, както и всички, които са с хронични заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че има по-рискови хора, всички трябва да се предпазват, защото грипът е като руска рулетка - не знаем при кого как ще се развие. Това каза от своя страна и епидемиологът д-р Христиана Бацелова в „Твоят ден“.

Според нея 1-2 дни е инкубационният период на заболелите с грип - силно заразни са точно, преди да се прояви симптоматика. "Болният може да бъде заразен при дишане, кихане, кашляне, говорене по телефона, пипане на предмети. До 30 минути след докосването на заразен обект, може да настъпи предаване на вируса. Има голям риск за контактните в помещение, споделено със заболял от грип. За 15 минути въздухът се насища с вируси, затова е важно да се проветрява и да се носят маски", посочи медикът. 

По думите ѝ разликата между грипа и другите инфекции е много осезаема. "Винаги се усеща когато се разболееш, рязко настъпват симптомите, показващи неразположение. Болният се е чувствал много добре, но изведнъж се влошава, има температура, хрема, главоболие. Когато няма усложнения, обикновено грипът преминава за 5-7 дни. Нямам информация за недостиг на противогрипни медикаменти. Един от тях може да се дава и на доказано контактни, като вид превенция", обясни доц. Бацелова. 

Новата седмица започна с обявяването на грипна епидемия във Враца, Плевен, Шумен и Велико Търново, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ). Противоепидемичните мерки в област Враца ще се прилагат до 31 януари, в област Плевен - до 2 февруари, а в област Шумен и Велико Търново - до 4 февруари.

Грипна епидемия е обявена още за областите - Благоевград, Варна, Видин, Добрич, Пловдив, Хасково и Ямбол. 

Учениците в областите Хасково и Пловдив минават на онлайн обучение, а тъй като същата мярка влиза в сила и във Враца – областите, в които има затворени училища, стават общо пет, заедно с досега обявените Ямбол и Видин.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

nova.bg