Националната следствена служба да премине към прокуратурата, а директорът й да стане заместник на главния прокурор. Това е записано в промените на Закона за съдебната власт, които депутатите обсъждаха на второ четене. Предложенията, засягащи мястото на следствието в съдебната система, са внесени от представители на трите управляващи партии и се подкрепят от водещата комисия по правни въпроси.
Предвижда се следователите от НСлС да са на подчинение към Върховната прокуратура, а тези от териториалните следствени служби - на подчинение на окръжните прокуратури.
„Държавата плаща по няколко хиляди лева заплати на значително число магистрати, около 1000, за да си почиват. В този законопроект е предложено задоволително решение, което ако не задоволява всички, то задоволява преобладаващата част разумно мислещи хора, включително и от самото следствие, които желаят да имат професионална реализация и общо взето държавата да знае за какво плаща пари”, коментира Татяна Дончева от левицата.
„Сега какво ги правите, сгъвате ги и ги вкарвате в прокуратурата административно подчинени. Какво ще работят там, като нямат компетентност? промяна в Конституцията, обединяване на прокуратурата и следствието в един орган, изваждането от съдебната власт, здрава разследваща полиция. Големият проблем, г-жо Дончева, е, че вашата партия умишлено съсипа разследването, защото имате от какво да се притеснявате”, коментира Атанас Атанасов от ДСБ.
Татяна Дончева отговори с думите: Да твърдите как БСП съсипало следствието, извинявайте. Вземете си периода 1997-2001 година, когато вие направихте НПК не на трески, а на дреб, за да извадите всички правомощия на следствието, да го децентрализирате до степен всеки следовател да ходи на работа, когато си иска, никой нищо да не може да му каже. Вашите войни с директорите на следствието, със заместниците им, с разпарчотисването на окръжните следствени служби, докато не остана камък върху камък.