70 000 души страдат от гноен хидраденит у нас
70 000 души страдат от гноен хидраденит у нас / снимка: sxc.hu
70 000 души страдат от гноен хидраденит у нас
78920
70 000 души страдат от гноен хидраденит у нас
  • 70 000 души страдат от гноен хидраденит у нас

Пациенти с кожно възпалително заболяване настояват лечението им, което е от порядъка на няколко хиляди лева, да започне да се заплаща от Здравната каса. Болестта гноен хидраденит засяга около 70 000 души у нас, от които са диагностицирани едва 100 човека, информираха лекари. Причината за това е, че често при пациентите с това заболяване, което се характеризира с болезнени рани по кожата, се поставят погрешни диагнози.

Пациентски организации са единодушни, че заради административни пречки, трябва да минат поне 2 години, преди лечението на тези болни да стане безплатно за тях.

Гнойният хидраденит често се появява веднага след пубертета и се характеризира с възпаления, обикновено около подмишниците и слабините. В началото самите пациенти не търсят лекарска помощ, информира Данислава Захариева, председател на сдружение „Открито за раните":

„В крайна сметка след 2 или 3 години, през които човекът изпитва срам от тялото си, решава, че трябва да потърси решение на проблема и отива при дерматолог, той го пренасочва към хирург. През това време заболяването се задълбочава, болките са постоянни".

Ако болестта е в по-тежка фаза, се налага операция, която се прави извън границите на страната ни. Тя е не по-евтина от 2000 лева, а след нея пациентите са принудени да дават по 25 лева на ден за превръзки. У нас към момента не се предлага никаква безплатна терапия, обясни проф. Евгения Христакиева, дерматолог в Стара Загора:

„Тази диагноза все още не е официално приета и не влиза в никаква клинична пътека".

Според председателя на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов, ще са нужни поне две години, докато Здравната каса започне да покрива поне част от лечението на тези болни.

„Ако решиш сега да поискаш полагащото ти се лечение, заболяването е ново, лечението току-що е открито и се оказва, че ако кандидатстваш, ще те одобрят догодина, а ще те лекува по-следващата година. Това са две години чакане. Някои, които са с лоша времева прогноза, не дочакват", обясни специалистът.

От Здравното министерство са информирали, че има възможност още в края на май да бъде преразгледан списъкът със заболявания, за които касата заплаща. Финанси за добавянето на това обаче не били предвидени.