Израелските учени използват способността на кучетата на подушват рака преди появата на симптомите му, съобщиха днес израелските здравни центрове „Асута“, цитирани от националната новинарска агенция ТПС.
Новият метод, развит от базирания в Тел Авив стартъп „СпотИтЪрли“ („Забележи го отрано“), използва кучета, направлявани от изкуствен интелект, за да разкрива рак в неговите ранни, по-лесни за лечение стадии. По време на изследванията в болница „Асута Рамат ХаХайал“ в Тел Авив специално обучени кучета от породата бийгъл демонстрират 94% точност при разкриването на четири от най-често срещаните видове рак.
„Този инструмент има потенциала да спасява живот“, заяви Гиди Лешец, изпълнителен директор на медицинските центрове „Асута“, които извършват проучването чрез отдела си за иновации. „Това е неинвазивен инструмент, прост и най-вече – имащ възможност да даде истинска промяна за пациентите. Доказано е, че ранната диагностика спасява животи“, допълни той.
Често раковите заболявания се разкриват твърде късно, когато лечението става по-сложно и по-неефективно. Тестът на „СпотИтЪрли“ предлага нов метод, който е безболезнен, евтин и приложим. Пациентите просто дишат в маска в продължение на три минути. След това маските се изпращат в лаборатория, където специално обучените бийгъли подушват пробите, наблюдавани от система за изкуствен интелект. Всяка проба дъх се проверява няколко пъти – от три до пет пъти на пациент, за да се осигури висока надеждност.
Към момента повече от 1400 пациенти, повечето на възраст между 40 и 70 години, са преминали през изследването. Системата в момента разкрива рак на дебелото черво, гърдата, простатата и белия дроб, които общо са отговорни за близо половината от новите диагнози на рак по света. „СпотИтЪрли“ цели да се разшири в бъдеще и до диагностиката на други видове рак.
„Това е пробив, който засилва способността ни са откриваме малигнизиране на по-ранен етап, когато шансовете за успешно лечение са най-големи“, заяви проф. Мейрав Бен-Давид, ръководител на Института за онкология в „Асута“. „Тъй като тестът е неинвазивен и безболезнен, той може да се провежда често и да се извърши според рисковите фактори на отделната личност“, допълни той.
„СпотИтЪрли“, който притежава американския патент за технологията, е събрал над 8 млн. долара към момента, включително от Фондация „Меномадин“
„Горди сме и сме развълнувани от сътрудничеството ни с „Асута“, заяви Ариел Бен-Даян, съосновател на „СпотИтЪрли“. „Ние сме създадени въз основа на разбирането, че ранното откриване на рака може да спаси много животи и комбинирането на съвременната технология с естествените способности, развити милиони години, е най-ефективният начин за справяне с предизвикателството“, допълни той.
Доктор Мерав Галили, изпълнителен директор на „Меномадин“, вярва, че този метод може да промени откриването на рака в световен мащаб. Уникалната разработка на „СпотИтЪрли“ може да доведе до глобален пробив в ранната диагностика на най-честите видове рак“, заяви тя. „Работим с компанията от най-ранен етап, водени от мисията си да подобрим и да засилим сферата на ранната диагностика – мисия, която може да спаси милиони животи“, допълни тя.
Новият метод е подходящ за редовни прегледи, особено от лица с по-висок риск за рак, без неудобството и цената на инвазивните процедури като биопсиите и колоноскопиите. Той отваря врати за кампании за масов скрининг, дори на места със слаб достъп до медицинско оборудване.
Освен това, използвани съвместно с образна диагностика и кръвни тестове, кучетата може да намалят шанса за грешки и да направляват лекарите в решението дали са необходими по-инвазивни изследвания.