Каква е заплатата според образованието
Каква е заплатата според образованието / Thinkstock/Getty Images
Каква е заплатата според образованието
83764
Каква е заплатата според образованието
Каква е заплатата според образованието
  • Каква е заплатата според образованието
  • Каква е заплатата според образованието

Само 1,5 млн. са бедните у нас, също толкова са лицата с по-високи доходи, а средната класа е най-многобройна - 4,2 души. Това сочи изследване на Института за пазарна икономика на база на данни от Националния статистически институт (НСИ) за 2013 г.

Какви са заплатите в различните градове

Милионерите не са включени в разбивката, посочи икономистът Петър Ганев. Той обясни още, че наличието на висше образование на практика гарантира на човек, че няма да е беден.

Икономистът Петър Ганев от ИПИ представи разбивка на цялото население от 7,3 млн. души през 2013 г., според която бедните са 1,5 млн. души с доход до 286 лева. Също толкова на брой са лицата с по-високи доходи, чиито възнаграждения варират от 801 до 1487 лева.

"Лицата с по-високи доходи, или заможните, тези, които получават над 801 лева, това също са 1,5 млн. души. На практика горните 20% от населението. Те генерират 40% от доходите", разясни Ганев.

Средната класа е най-голяма у нас според изследването - 4,2 млн. българи взимат между 286 лева и 801.

"Това, което виждате по средата, което ние грубо казваме, че е средна класа, тези 4,2 млн. души, които не са в най-горните 20% или в най-долните 20%, сме ги показали като една средна класа. Там се генерират половината - 53% от доходите", заяви още експертът.

Калфин: Пропастта между богати и бедни трябва да е по-малка

Най-богатите българи обаче ги няма в тази разбивка. Според икономиста данните, с които разполага института, не позволяват фокусиране върху най-богатия 1% и затова милионерите по-скоро ги няма.

Друг извод от изследването е, че липсата на висше образование е гаранция за бедност.

"Профилът на бедните е на практика хора с основно или по-ниско образование и хора, които не работят. А голяма част от тях живеят и в малките населени места", посочи Ганев.

Доходът, който липсва на домакинствата, за да свързват двата края, е 19 млрд. лева. По думите на Петър Ганев, както и да се разпределят парите - дори да се вземат от богатите и да се дадат на бедните, отново няма да стигнат, защото в обществото се губят 60% от това, което изкарваме като доход.