Китайски фирми търсят земи в Севрозападна България
Китайски фирми търсят земи в Севрозападна България / netinfo

Китайски компании се интересуват от инвестиции в българското земеделие, съобщи сайта Lev.bg. Те може да вложат в страната над 100 млн. лв. Това е станало ясно по време на среща на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов с китайска бизнес делегация, съобщиха от земеделското министерство.

Корпорацията Tianjin State Farms Agribusiness Group Company възнамерява да обработва до 100 000 декара, е казал вицепрезидентът на фирмата Ли Лиян Суо. Основно възнамеряват да работят в Северозападна България. Във Видинско вече оглеждат да вземат под аренда или да купят 12 000 декара. Те ще търсят земи и в районите на Враца и Монтана, каза министър Найденов. Отделно около 40 000 декара ще видят да купят или да вземат под аренда в районите на Елхово и Ямбол.

Вицепрезидентът на компанията е обяснил, че искат да отглеждат предимно царевица, люцерна и други култури за фураж. Почти цялата продукция ще се изнася за Китай. В момента внасяме продукция от САЩ, коментира Ли Лиян Суо. Той допълни, че ще открият работни места в България и ще наемат български персонал. Освен това ще закупят нова и модерна земеделска техника.

Tianjin State Farms Agribusiness Group Company е първата земеделска корпорация в китайската провинция Тиаджин. Тя работи в много сектори - хранително-вкусова промишленост, земеделие, животновъдство. Имат фабрика за обработка на метали, фирми за недвижими имоти и бизнес паркове.

Българското земеделие се нуждае от чуждестранни инвестиции и са добре дошли, е казал министър Найденов на срещата. Той е обяснил, че ще ползват всички данъчни преференции и облекчения, които са въведени в земеделието.

Представителят на китайската винарска компания Sino French Venture Dynasty Winery Дзанг Чун Я е обявила, че искат да купят винарна в България и да изнасят продукцията за Китай. Отделно и да вземат под аренда или купят лозя в страната. Тя подчерта, че тяхната компания е много известна на китайския пазар. Тя е първата в страната и е съвместно дружество с френски инвеститор. Дзанг Чун Я е допълнила, че имат голям и осигурен пазар за продукцията и в момента изпитват недостиг.