Всяка минута близо 11 милиона души по света палят цигара
Всяка минута близо 11 милиона души по света палят цигара / ThinkStock/Getty Images

Проучване на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Велико Търново показва, че близо половината от бременните жени са активни пушачки. Това каза пред журналисти директорът на инспекцията д-р Евгения Недева.

Проучването е осъществено през март по инициатива на РЗИ, Филиала на медицинския университет “Параскев Стоянов“ - Варна, Медицински център“Хера“ във Велико Търново и десет детски ясли от областта.

Анкетирани са 302 жени, от които 37 процента - бременни, 41 процента - майки на деца до 3 години, и 21 на сто - майки на по-големи деца. Целта на изследването е била да се установят нагласите на бременните жени и младите майки, свързани с тютюнопушенето, с оглед оптимизиране на дейностите по ограничаването му, каза д-р Недева.

Една цигара отнема около 20 минути от продължителността на живота

Резултатите показват, че преди да забременеят са пушили 2/3 от анкетираните жени. Повече от половината от пушилите жени преди бремеността напълно са спрели употребата на тютюневи изделия по време на бремеността, но 44 процента от анкетираните са продължили да пушат по време на деветте месеца.

Сред анкетираните жени - при 60 процента преобладава мнението, че тютюневите изделия вредят на майката и не толкова много на бебето, въпреки многото сведения, че тютюнопушенето  е рисков фактор за увреждането на плода, включително за предсрочното раждане и внезапната детска смърт, посочи д-р Недева. Проучването показва, че половината от майките на деца до три години продължават да бъдат всекидневни пушачи.

„Против очакванията, бременността и раждането на дете не е достатъчно мотивиращ фактор за отказване от тютюнопушенето“, посочи д-р Недева. Според проучването 63 процента употребяват традиционен вид цигари, електронни цигари – 24 на сто, а нагреваеми тютюневи изделия – 12 процента. Според данните на анкетираните най-предпочитани за информация по темата за тютюнопушенето и бремеността са лекарите и медицинските специалисти, на второ място е интернет. Резултатите от проучването ще послужат за планиране на следващи дейности за насърчаване на отказа от тютюнопушене, каза д-р Недева.

Кореспондент на БТА във Велико Търново Марина Петрова