Група изследователи на историята на Варна, архитекти, студенти, писатели се обявиха против събарянето на дом „Княгиня Надежда" в морския град. По този повод те са изпратили писмо до кмета Кирил Йорданов, председателя на Общинския съвет Николай Апостолов и всички общински съветници.
В него те посочват, че „във връзка планираното събаряне на сградата на Дома за деца, лишени от родителски грижи „Княгиня Надежда", изразяват своето дълбоко несъгласие с това поредно посегателство върху останките на варненската материална култура". „Като оставяме на други институции и организации да изразят своето възмущение от нехристиянското решение на обществото да абдикира от грижите за сираците и изоставените деца, ние призоваваме всички варненци най-после да защитят поне един от архитектурните си паметници, заплашен да бъде сринат със земята така, както бяха сринати десетки стилни, красиви и исторически варненски сгради и къщи", посочват обществениците.
Те изтъкват, че никой няма право да произнася смъртни присъди над нашите исторически архитектурни паметници, без за това да бъде информирано обществото и получено неговото съгласие. „Уверяваме ви, че нито моралното, нито историческото, нито юридическото право са на страната на тези, които пращат булдозери да съборят сградата на Дом „Надежда". И това ни задължава да кажем своето „Не" в лицето на всеки, който не разпознава знаците на историята, върви през моралните и юридическите закони и изравнява със земята общата ни памет за сметка на своя дребен просперитет. Нашето минало принадлежи на общото ни бъдеще, а не на бъдещето на един или двама „предприемчиви" души", се казва още в писмото, изпратено и до медиите. Групата е започнала процедура по проучване на „това опасно недоразумение".
Варненци твърдят, че сградата на Дом „Надежда" е здрава като крепост. Тя има удобно разпределение, а нейните функции за учебно-възпитателна работа са усъвършенствани от даровития варненски архитект Дабков в сътрудничество с най-добрите варенски лекари и педагози. „Това прави Дома не само ценен архитектурен паметник, но и лесно адаптируема сграда, която може да бъде незабавно населена и да функционира като детски и младежко-юношески център с най-разнообразно предназначение. Или каквото прецени нейният собственик Община Варна", изтъкват загрижените за съдбата на сградата граждани. Тяхната покана към варненското общество, към неговите избраници - общинските съветници в Община Варна, към варненските архитекти, патриоти, артисти, педагози, е да направят така, че на 17 септември тази година да отпразнуват гордост стогодишнината от освещаването на спасения от всички паметник на варненската архитектура и вековен символ на варненското милосърдие - Дом „Княгиня Надежда".